563 Iu den eersten is het van het grootste belang te wetenwaar de vijand zich bevindt, om hem dan op te zoeken, aan te tasten en te verslaan. In den laatsten echter heeft de vijandelijke strijdmacht gewoonlijk neen meestal geen vaste standplaats en rukken wij slechts vooruit om eene ontmoeting uit te lokken, terwijl wij in het gevecht offensief of defensief optreden naargelang der omstandigheden. Doch er bestaat meer verschil. "Wij kunnen er lang niet altijd zeker van zijn dat de voortrukkende troepen meester blijven van het terrein achter zich. Wij weten niet waar de vijand zijn hoofdmacht zal concentreeren, in front, in onzen rug of op onze flanken. Bijua geheel onafhankelijk van communi catielijnen, is hij bevrijd van de banden, die geregelde troepen in hunne bewegingen belemmeren. Kwam het moreel element, waarvan boven reeds sprake was, niet in het spel, dan zou niets den vijand kunnen beletten de binnendringende troepen te laten voortrukken, om zich later te werpen op de achtergelaten nederzettingen. Toont de ondervinding al aan dat dit zelden geschiedt, de mogelijkheid blijft niettemin bestaan. Hieronder zal een en ander worden aangevoerd over de verdedi ging der grenzen van het gebied, waaruit onze operatiën worden ondernomen. Yoor het oogenblik zullen wij aannemen dat hiertoe de noodige maatregelen getroffen zijn. Wij moeten indachtig zijn dat het in den regel onmogelijk is om aanvallen op onze communicatielijn te voorkomenen dat onze op- marsch het terrein volstrekt niet veiliger maakt. Doch moeten wij ons dan maar tevreden stellen met het vooruit schuiven eener troepenmacht, om zoodoende den vijand uit te dagen ons aan te tasten waar en wanneer hij dit verkiest? Voorzeker neen! Een ander en scherper afgeteekend doel moeten wij voor oogen houden, waarvan de bereiking ons voert tot eene ont moeting met de vijandelijke strijdmacht. Raadplegen wij de geschiedenis onzer vroegere oorlogen, dan zien wij dat tot object steeds gekozen werd de residentie van den vorst of de eene of andere, door den vijand als centraal-reduit beschouwde, versterking. De waarde van punten als deze berust grootendeela Dl. I, 1888. 37

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 588