45 troepen te denken bij een beoordeeling van het Btitsch-Indische stelsel. Het komt mij althans voor, dat aan het beginsel van het Britsche stelsel geen overwegende bezwaren zijn verbonden, zij het ook, dat de toepassing daarvan bij de tegenwoordige organisatie niet geheel vrij van gebreken is door de te geringe sterkte van het aantal Britsche officieren. In de tweede plaats werken verschillende factoren samen, om in het Britsch-Indische leger een groot deel der troepenmacht uit Inlanders te kunnen samenstellen; inderdaad is de verhouding van het In- landsche tot het Europeesche element als 21 Yooreerst vormen de groote militaire waarde, de aangeboren krijgs haftigheid, de trouw aan hun vaandels van verschillende stammen belangrijke waarborgen voor de deugdelijkheid. Verder is van veel ge wicht dat de verdraagzame, onderworpen Hindoes de groote meer derheid van de bevolking en van het Inlandsche leger uitmaken, terwijl bovendien de strenge kastengeest eene nauwe aaneensluiting tot bereiking van een politiek doel van alle leden dezer meerderheid onmogelijk maakt. De belijders van den Islam, schoon minder talrijk, vormen toch eene voldoend sterke macht in het leger, om in vereeniging met de Britsche troepen zoo noodig de Hindoe-regimenten in bedwang te houden. Gievaar voor samenwerking gedurende langeren tijd be staat, bij de breede kloof die beide godsdiensten scheidt, niet. Wat betreft de verhouding in sterkte tusschen Europeesche en Inlandsche troepen is bovendien sedert den opstand der Sepoys eene belangrijke verbetering tot stand gebracht door de uitbreiding van het Britsche element tot 09.000 man, terwijl verder van denzelfden tijd dagteekent de aanzienlijke vermindering van het aantal Inlandsche batterijen artillerie, in welker gering aantal uitsluitend bergbat- terijen thans geen gevaar schuilt. Waarde van de Eu ropeesche troepen. Moge het Engelsche leger de ijzeren discipline van het Duitsche en het élan van het Fransche missen, zoo maakt toch de Britsche soldaat over het algemeen een zeer gunstigen indruk. De ver schillende nationaliteiten vertoonen natuurlijkerwijze verschillende eigenaardigheden, maar over het algemeen kan men zeggen, dat de

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 58