566 gevechten, ieder op zich zelf wellicht beslissend, doch geen van alle voerende tot de onderwerping van het geheele volk. Zoo was het b. v. in Nieuw-Zeeland waar het eene punt na het audere moest worden veroverd, doch waar gevechten op groote schaal niet werden geleverd. Dan weer vinden wij het gansche volk als één man voortdurend onder de wapenen, zooals b. v. in Ashanti waar de vijand een aan zienlijke macht te velde bracht en geruimen tijd bijeenhield. In dit geval is de vijandelijke strijdmacht afhankelijk van enkele lijnen er moeten een of meer stapelplaatsen zijn vanwaar het benoodigde ontvangen wordt. Een bepaald operatieplan wordt nu mogelijk. Een handelwijze, zooals die der Zoeloe's, levert voor ons grooter moeielijkheden op. Cetewayo had een goed gedisciplineerde en ge organiseerde macht op de been gebracht, die evenwel niet gewoon was geruimen tijd bijeen te blijven. De wijze, waarop zij in haar onderhoud moest voorzien, dwong dan ook spoedig tot een geheele oplossing. Wanneer aan de strijders orders gegeven waren om zich op een bepaalden dag op een aangewezen plaats, meestal de konings- kraal, te verzamelen, dan stroomden daar, uit alle oorden van het land, twintig a dertig duizend man te zamen. Zij brachten uit hunne dorpen wapens, munitie en voor eenige dagen vivres mede. Een tweetal dagen was voldoende deze macht behoorlijk in te deelen en aan godsdienstige plechtigheden te voldoen. Daarna begaf men zich, voorzien van eene bepaalde opdracht, op marsch. Was, al of niet met succes, aan deze opdracht voldaan, dan ontbond zich hel leger en keerde ieder naar zijne kraal terug tot men wederom ten strijde zoude worden opgeroepen. Hier heeft men dus een voorbeeld vau een aanzienlijke strijdmacht, die geheel onafhankelijk is van eenige basis of communicatielijn. Het ware onmogelijk geweest onze bewegingen te regelen naar die van een leger, slechts vereenigd op den dag van den veldslag, dat bovendien tijd en plaats voor het gevecht kiezen kon. Er bleef dus niets over dan te handelen naar de hierboven aangegeven beginselen, wat dan ook met den gewenschten uitslag bekroond werd. Naar mate wij voortrukten, werd eene aanzienlijke uitgestrektheid lands Yerwoest, waardoor een groot gedeelte van het volk door de rampen

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 591