571 Op deze wijze nu hoopte men de veiligheid onzer eigen colonne beter te verzekeren dan wanneer slechts met een enkele colonne het vijandelijk gebied werd binnengerukt. Door het, door onze troepen ingenomen en verwoeste gebied meer en meer uit te breiden, wilde men tevens de inwoners spoediger de gevolgen van den oorlog doen gevoelen, om hierdoor des te sneller eene beslissing te verkrijgen. De toekomst bewees dat deze inzichten juist waren doch dat het plan mislukte, omdat de colonnes niet sterk genoeg waren om aan hare opdracht te voldoen. De tweede en derde colonne, te Isandhlwana verslagen en gedeeltelijk vernietigd, moesten terugtrekken. De eerste colonne, door eene sterke vijandelijke macht omringd, bleef aan hare plaats gebonden en vernam de nederlaag die de derde colonne ge leden had. De vierde kon niet oprukken om niet door een gelijk lot getroffen te worden. Ons gebied werd evenwel niet aangevallen. Het is duidelijk dat, welke overwegingen ons ook doen besluiten langs meer dan ééne lijn op te rukken, dit slechts geschieden mag, als men over voldoende macht beschikt om iedere colonne zóó sterk te maken dat zij zelfstandig kan optreden, terwijl geen te groot gewicht mag worden gehecht aan de strategische waarde van zulk een opmarsch. Ons terrein thans voldoende verkend zijnde, kunnen wij voortgaan. Wij hebben gezien dat ingewikkelde krijgskundige plannen weinig waarde hebben, doch er bijna zeker van kunnen zijn den vijand in zijn eigen land te ontmoeten, zoo wij slechts voorwaarts rukken. De objecten, waarheen wij onze schreden moeten richten, zijn aangewezen er blijft dus nog over colonnes samen te stellen en maatregelen te nemen voor de verdediging der grenzen van ons eigen gebied. Dit laatste zal het eerst worden behandeld. Grensverdecliging Weinig problemen zijn voor een bevelhebber moeielijker op te lossen dan de beveiliging der grenzen van het gebied, palende aan het toekomstig operatietooneel. Nogmaals Natal als voorbeeld ne mende, zou de vraag kunnen gesteld worden hoeveel man wel be- uoodigd zouden geweest zijn om deze kolonie tegen een vijandelijken inval te beveiligen?

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 596