574 in de verbeelding bestond, terwijl bovendien de weinige goede eigen schappen dezer koelies niet opwogen tegen hunne slechte. Men meende dat, als door de regens de wegen slechter zouden geworden zijn, zij bijna evengoed hunnen dienst zouden kunnen verrichten als in het droge jaargetijde. Schrijver dezes bevond zich te St. Paul, toen de regens iuvielen de rivieren zwollen en gedurende eenige dagen kwamen er geen koelies aan. Na verloop van eenigen tijd evenwel daagden zij op en tegelijk met hen arriveerden eenige ossenwagens. Het bleek nu dat in de meeste gevallen de vrachten door koelies gedragen, geheel door den regen bedorven waren. Door een commissie, waarvan ook schrijver lid was, werden groote hoeveelheden levensmiddelen afgekeurd die, waren zjj met de overdekte karren vervoerd, zeer zeker zouden zijn gespaard gebleven. Bijna immer verdient het dus de voorkeur zijne keuze te vestigen op de in het land tehuis behoorende transportmiddelen. Ieder land toch heeft zijn eigenaardigheden, waarmede men rekening dient te houden. Is nu vastgesteld welk soort van vervoermiddel zal aangewend worden, dan moeten wij nog een blik werpen op de bijzondere om standigheden, die op den transportdienst invloed uitoefenen. Leest men werken over tactiek, dan valt eene bijzonderheid be treffende den transportdienst terstond in het oog. Men onderstelt namelijk steeds dat het terrein in den rug der troepen veilig is, althans slechts blootgesteld aan weinig beteekenende aanvallen van vijandelijke maraudeurs. In onze Inlandsche oorlogen heeft juist het tegenovergestelde plaats. Het zoo even doorgemarcheerde gebied is meestal even gevaarlijk als het terrein vóór ons; veilige communicatielijnen bestaan er niet, de troepen moeten het benoodigde met zich voeren. Een dergelijke toestand vindt men ook wel eens, hoewel zelden, in Europeesche oorlogen, b. v. Napoleons's terugtocht uit Moskou. Uit het bovenstaande volgt dus dat de troepen al datgene moeten medenemen, wat zij noodig hebben gedurende den tijd dat zij geene gemeenschap met hunne basis onderhouden. Op een geregelden aan-

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 599