575 voer van vivres, Meeding en munitie van de achterhoede kan niet gerekend w.orden. In de wagens of andere vervoermiddelen moet zich alles bevinden wat noodig is. Maar niet alleen moet de geheele transporttrein de troepen volgen, doch men dient zelfs meer mede te nemen dan in beschaafde landen het geval is. Gedurende den marsch naar Moskou voedden zich de troepen voor een groot deel ten koste van het land, doch toen deze bron was uitgeput, leed men op den terugtocht groot gebrek. Was er in Frankrijk even weinig te vinden geweest als in Abyssinië, dan zou de transporttrein van het Duitsche leger zeker viermaal grooter moe ten geweest zijn. In het land der Zoeloe's was niets te krijgen dan wat gras voor de ossen, paarden .en muildieren, alles moest door de troepen worden medegenomen. Zoo zal het in al onze Inlandscbe oorlogen zijn. Het is duidelijk dat een troepenmacht, optredende tegen een In- iandschen vijand, een veel grooteren trein zal moeten medevoeren dan ■wanneer zij een Europeeschen vijand te bevechten had. Nemen wij als voorbeeld de colonne, die zich naar Ulundi begeven moest. Zij was samengesteld uit 6000 Europeanen en 3000 Inlanders alles medegerekend en had dus ongeveer de sterkte van een Engelsche divisie. Zij nam mede 700 wagens, de meeste door ossen getrokken; elke wagen had een draagkracht van 4000 lbs. Hiermede werden voor twee maanden levensmiddelen medegevoerd en was de troep dus gedurende dien tijd onafhankelijk van zijne basis. Maar welk een sleep vormde dit transport! Bij den marsch met één wagen in front, besloeg het eene lengte van 15 mijlen (24 KM. ruim), terwijl er slechts over 10000 man kon beschikt worden om het te beschermen, dus ongeveer 600 man per mijl. Marcheerde men met vier, zes of acht wagens in front, dan was de lengte der colonne wel zeer verminderd doch het was niet mogelijk groote tusschenruimten te vermijden. De geheele troepenmacht kon slechts beschouwd worden als dekkingstroep voor haar eigen bagage. Het blijkt hieruit hoe noodzakelijk het is zoo weinig mogelijk mede te nemen. Naarmate de orgaidsatie en bewapening onzer Inlandsche vijanden beter worden - en vooruitgang is zeer zeker te bespeuren zal het meer en meer noodig worden de uitrusting van den man zoo

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 600