577 het telkens oprichten van magazijnen werd dit etappen-stelsel voort gezet. De grens, tot waar dit stelsel zoude kunnen worden toegepast, was bereikt als de afwezigheid van het transport voor den heen- en wedermarsch zoo lang werd, dat de troepen alles verbruikten wat door het konvooi in een tocht kon worden opgevoerd. Het is evenwel een feit dat dit stelsel maar zelden tot de uiterste grens behoeft te worden volgehouden. Het moge waar zijn dat door den opmarsch onzer troepen het terrein al niet van vijanden gezuiverd wordt, doch het is duidelijk dat hoe langer de operatiën duren en hoe meer schade der bevolking in de nabijheid onzer communicatielijnen berokkend is, des te veiliger die wegen worden moeten. Yroegoflaat zullen transporten met betrekkelijk kleine dekkingstroepen zonder gevaar heen en weder kunnen marcheeren en van dit oogenblik af zal de wijze, waarop den troepen het beneodigde wordt nagezonden, een meer Europeesch aanzien verkrijgen. Ten allen tijde moeten echter kleine transporten naar de achter hoede kunnen gezonden worden. Zieken en gewonden moeten vervoerd worden, de postdienst heeft eveneens zijne eischen, terwijl ook ordon nansen met de colonnes in verbinding dienen te blijven. Opdat dit alles veilig kunne geschieden, is het noodig een reeks versterkte posten op te richten, waar reizigers kunnen overnachten, paarden kunnen worden verwisseld, enz. Deze posten worden voorzien van een garnizoen al of niet sterk genoeg om in den omtrek tochten te ondernemen, maar in ieder ge val wèl sterk genoeg om aanvallen des vijands af te slaan. Eenige bereden manschappen worden toegevoegd om vooral de wegen naai de nevenposten onder observatie te houden. In den regel zullen deze posten door moreelen indruk de omlig gende streek in bedwang houden, uitgezonderd als om de eene of andere reden de vijand in de nabijheid eene strijdmacht op de been heeft gebracht. Is dit het geval, dan zullen de verkenningspatrouilles dit meestal .tijdig kunnen bemerken, zoodat voorzorgsmaatregelen kun nen genomen worden. Het uitzenden van kleine transporten' moet nu eenigen tijd worden gestaakt, doch het gevaar zal weldra zijn ge weken, hetzij door verstrooiing der vijandelijke macht of door het afslaan van den aanval.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 602