581 iedere wagen, na de hindernis te zijn doorgetrokken, terstond zijn marsch voortgezet, dan is het duidelijk dat het transport geheel uit elkander zoude zijn gerukt en iedere poging tot eene stelselmatige verdediging onuitvoerbaar zoude geweest zijn. Om het gevaar te verminderen, moesten de voorste wagens halt houden als zij de overzijde bereikt hadden, terwijl „laager" geformeerd werd naarmate gespan na gespan aankwam. Men liet de ossen dadelijk grazen daar het noodzakelijk was om van iedere gelegenheid gebruik te maken hen te voeden. Toen de geheele voorste afdeeling over was, begon de twee de daarnaast op gelijke wijze haar laager te formeeren. De voorste afdeeling brak echter niet terstond op, doch wachtte tot de het laatst overgetrokken ossen voldoende gegraasd hadden, daarna spande zij in en ging op marsch; de tweede was toen in laager-formatie en de derde trok den stroom over. Zulk een tocht duurde natuurlijk lang, zoodat het geen verwondering kan baren dat, hoewel men dien dag slechts zeven mijlen vorderde en des morgens ten vijf ure was afgemarcheerd, de laatste wagen eerst te middernacht de nieuwe kampplaats bereikte. Met zulke voor zorgsmaatregelen hoopte men een vijandelijken aanval af te kunnen wachten in een stelling, die de meeste geschiktheid aanbood den vijand het hoofd te biedenhiertoe was het echter noodig bijtijds bericht te ontvangen van zijne nadering en vormde men dus een voor- en achter hoede uit de infanterie en verkenningstroepen uit de cavalerie. De eenigste bijzondere maatregel, die vereischt werd, was eene nauw keurige waarneming van het terrein op de flanken en in den rug, vanwaar evengoed een aanval te duchten was als van de frontzijde. Verkenning. Alvorens eene expeditionnaire troepenmacht te doen oprukken, is het vóór alies noodzakelijk dat men eenige kennis bezit van het land dat zal worden binnengetrokken. In vredestijd gaart de Generale staf omtrent landen, die te eeniger tijd wellicht het operatietooneel voor onze troepen kunnen uitmaken, al zulke gegevens bjjeen als verkregen kunnen worden. De berich ten van handelaren en reizigers worden verzameld, onderling ver-

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 606