582 geleken en geboekstaafd. Hierdoor wordt het mogelijk bij den aanvang eener expeditie nuttige wenken te geven, terwijl het tevens mogelijk is kaarten te verschaffen, die, hoe onnauwkeurig zij ook zijn, altijd eeiiig denkbeeld geven van het land. Eene waarschuwing bij het gebruik van zoodanige kaarten is hier niet overbodig. Hoewel in het algemeen de ligging van rivieren, dorpen of steden op deze kaarten is aangegeven, gebeurt het niet zelden dat hierbij aanmerkelijke fouten begaan zijn. Eene miswijzing van twee dag- marschen is zelfs niet onmogelijk. Zoo was b. v. op de kaarten van het land der Zoeloe's, uit gegeven vóór de inname van Ulundi, de koningskraal geteekend op ongeveer twintig mijlen van hare werkelijke ligplaats, vele be langrijke rivieren waren geheel weggelaten, andere waren voorge steld als zich naar zee begevende, terwijl zij zich feitelijk in elkander uitstortten. Men vertrouwe die kaarten dus niet onvoorwaardelijk, doch toetse haar immer aan de werkelijkheid en brenge steeds verbeteringen aan. Ook de aanduiding der berghellingen is dikwerf zeer onjuist, waardoor zij nog minder waarde hebben dan wanneer deze geheel waren weggelaten en bovendien het aanbrengen van verbeteringen nog moeielijker wordt. In den oorlog met onbeschaafde volken is het doel eener verken ning meestal niet het bespieden van de positie des vijands, doch veeleer het zoeken van den weg, het opsporen van geschikte kamp plaatsen, bergpassen, doorwaadbare plaatsen in rivieren, waarbij dan gevoegd kan worden het nagaan van de hulpbronnen des lands, de stand van den oogst en meer van dien aard. De verkenningen kunnen in twee soorten verdeeld worden: a. Verkenningen op groote schaal ondernomen door aanzienlijke troepen-afdeelingen (meestal te paard), die het vijandelijk land binnen rukken en eenige dagen uitblijven b. Verkenningen op kleine schaal, waarbij kleinere afaeelingen voortrukken zoover de veiligheid toelaat en denzelfden dag terugkeeren. De' voorzorgsmaatregelen zijn bij beide soorten dezelfden, te weten 1°. Volg een bepaalden weg en keer terug langs een anderen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 607