47 Verreweg de meeste minderen zijn menschen beneden de 30 jaren en physiek zeer goed ontwikkeld, dank zij de goede voeding en den lust in lichaamsinspannitig, waarvan zij ook in Iudië doorslaande be wijzen geven. Die lust wordt in het leger zooveel doenlijk aange wakkerd; in de garnizoenen van Vóór-Indië bestaan vrijwillige schiet- vereenigiugen onder de minderen, die tegen eene geringe contributie met de geweien der vereeniging gaan schijfschieten en zelfs jagen, waartoe zij door, voor eenige dagen verleende verloven ruimschoots in de gelegenheid worden gesteld. Zij trekken dan met een of meer kameraden de bergen of de wildernis in, blijven dagen uit, dikwijls om wilde dieren te jagen, en weten zich zelve te redden. Voetbal ziet men op de pleinen van alle kazernes spelen, aan gymnastische oefeningen aan werktuigen, springen, enz. wordt veel gedaan. Bij bijzondere gelegenheden ik zag dit te Pyinmana op 16 Februari, the Queen's Jubilee wordt door bijdragen der officieren eene som gelds bijeengebracht en onder de minderen verdeeld als prijzen voor de winners van wedrennen te paard en te voet en van verschillen de andere sportsdie dikwijls vermakelijk zijn, maar zonder uitzon dering lichaamskracht en behendigheid eischen. Zoo moesten de Cava leristen trachten, kleine in den grond geplaatste piketten in ren aan hun lansen te rijgen (tent-pegging), de grassnijders-ponies ongezadeld rijden; de bereden Infanteristen moesten in ren de nagenoeg droge rivier met haar steile oevers overgaan, aan de overzijde afstijgen, een schot lossen en daarna in ren terugkeerende Europeesche kanonniers voer den tegen een gelijk aantal Infanteristen the tug of war uit, bestaande uit het met alle kracht trekken aan een kabeltouw, waarbij de partij, die de andere over eene in het midden getrokken lijn trekt, de winnende is; weder anderen wierpen een ronden kanonskogel om het verst. Ook onder de officieren vonden enkele dergelijke sportso. a. ook hardloopen, plaats. Ik gaf van dit alles eene eenigszins uitvoerige beschrijving, omdat het den geest der uitspanningen van den soldaat, waarbij een nuttig doel voorzit, teekent. De goede, physieke ontwikkeling bleek mij duidelijk uit de marschen, die inderdaad dikwijls groote inspanning eischten en met groote snel heid uitgevoerd werden. Op goede wegen zag ik soms een korten marsch afleggen door de Infanterie met eene snelheid van En-

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 60