48 gelsche mijlen in het uur; op zandwegen werd eene snelheid van 3^ Engelsche mijl bereikt; op niet te raoeielijke bergpaden werden nog 3 Engelsche mijlen afgelegd. De rusten waren zeer kort, 10 minuten, met uitzondering van de groote rust voor het ontbijt,welke op de grootere marschen verleend werd, nadat de grootste helft af gelegd was, zoo mogelijk tegen 10 a 11 uur; zij duurde gewoonlijk 1 a 1| uur. Meermalen was de troep gedurende 12 uren op de been de grootste marsch van Infanterie, schoon niet de vermoeiendste, dien ik bijwoonde, was een van 24 Engelsche mijlen op een war men dag langs een bergpad, zonder dat één man achterbleef. Eene der grootste ondeugden van den Britschen soldaat is zijne geneigdheid tot misbruik van sterken drank, welk kwaad evenwel niet in sterkere mate bestaat dan onder onze Europeesche troepen. Een betrekkelijk groot aantal Engelsche minderen zijn leden eener vereeniging tot afschaffing van sterken drank. Vooral Schotsche en Iersche troepen zijn echter geneigd tot dronkenschap en de laatsten zijn in dien toestand zeer twistziek, waarbij de twistenden somtijds naar de wapenen grijpen. Om deze reden en om het gevaar, aan het amokmaken der Inlandsche troepen verbonden, tegen te gaan, zijn veel officieren van oordeel, dat het wenschelijk zoude zijn, in de vredesgarnizoenen de patronen, die de manschappen nog steeds ten getale van 20 bij zich hebben, af te nemen. Wat ik van de oefening zag, ook op het exercitieveld en bij eene groote parade, was zeer goedde niet altijd eenvoudige bewegingen der reglementen werden nauwkeurig en ordelijk uitgevoerd. In de vredesgarnizoenen bleek mij, dat nog aan veel verouderde beginselen wordt vastgehouden, o. a. aan het eischen van gelijkheid bij alle oefeningen met het geweer, ook bij het bajonetschermen. Aan dit laatste wordt groote aandacht gewijd en het nut dezer gymnastiek valt niet te betwijfelen, ook al zijn de oefeningen niet alle even practisch, wat het gebruik van het geweer als stootwapen aangaat; zoo zag ik bij eene inspectie door eene geheele compagnie tegelijk alle voorgeschreven stooten en parades eerst met het geweer rechts, daarna links van het lichaam geplaatst, uitvoeren, aanvankelijk op commando, ten slotte zonder commando'sook bij dit laatste werd stipt op de gelijktijdige irtvoering van elke beweging gelet.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 61