49 Bij de oefeningen der Bergartillerie, waarbij de grootste en sterkste mannen worden ingedeeld, leverden de kanonniers doorslaande be wijzen van kracht en handigheid bij het op- en afladen van vuur mond en affuit. Aan pionier-arbeid wordt, ook naar hetgeen mij medegedeeld werd, door de Infanterie zeer weinig gedaanvoor dergelijke werkzaam heden worden meestal koelies onder toezicht van technische troepen gebezigd. In de practijk was de troep steeds uitstekend in de hand en heerschte orde en stilte; goede schutters worden in grooten getale aangetroffen. De aard der operatiën in Opper-Burma, schoon uit een tactisch oogpunt weinig belangwekkend, gaf mij de overtuiging, dat de Brit- sche troepen voor de Indische oorlogvoering zeer geschikt zijn en hunne militaire waarde grooter is dan die van onze Europeanen. Ook op Europeesche legers hebben zij, althans bij den strijd in tropische gewesten veel voor door de goede eigenschappen, die ieder man in het bijzonder bezit en die voor het gevecht in zeer bedekt terrein van zooveel waarde zijn; zeker is het dat zij groote onder vinding hebben in de meest verschillende soorten van oorlogvoering of zij echter in meer open terrein opgewassen zullen zijn tegen een deugdelijk Europeesch leger is eene andere vraag; hoewel ik mij niet waag aan de beantwoording daarvan, heb ik toch den indruk gekregen, dat hunne oorlogsondervinding wellicht weinig voordeel zal afwerpen onder zoo geheel andere omstandigheden en dat hun verouderde reglementen en hunne verouderde bewapening van In fanterie en Artillerie, althans tot op dit oogenblik, de kansen op succes zeer verminderen. Desertie naar den vijand. Na hetgeen omtrent de Inlandsche en Europeesche troepen gezegd is, zal het geene verwondering baren, dat desertie in Opper-Burma vol komen onbekend is. Trouwens ook in andere oorlogen met Oostersche volken kwam desertie naar den vijand niet voor, volgens hetgeen de officieren mij verzekerden. De geest van tevredenheid, die naar het mij voorkwam onder de verschillende troepen heerschte, schijnt een 4

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 62