617 le vervolgd, werden echter 3 vijanden neergeschoten, terwijl later, bij het doorzoeken der achtergelegene, medeplichtige kampong La- mara, nog 3 Atjehers vielen. Daar het bleek, dat de aanvallers tot de bevolking der IX Moekim behoorden, werden hare buiten de linie gelegen kampongs door granaatvuur getuchtigd. In den avond van den 14™ Augustus werd eene 4 man sterke pa trouille der hoofdwacht te Kota Radja, welke patrouille van Gte- dah terugkeerde, nabij bet punt, waar de trambaan naar Ketapan Doewa ombuigt, beschoten door eenige Atjehers die zich achter de trambaan hadden opgesteld; 2 man der patrouille werden gedood en de aanvallers, begunstigd door de duisternis, slaagden er in met medeneming van beide geweren te ontkomen. Den 17™ Augustus had zich eene bende, omstreeks 40 man sterk, tusschen Lama ra en Ketapan Doewa in hinderlaag gelegd, met het doel de van laatstgenoemden post uitgezonden patrouille (1 of ficier en 28 mindere militairen), welke 's ochtends den tramweg on derzocht, te overvallen. Die overvalling werd echter voorkomen door de doelmatige rege lingen van den detachementscommandant en de flinke houding der troepende vijand werd spoe'dig op de vlucht gedreven, met achter lating van 7 dooden en een aantal donderbussen en blanke wapens door het vuur van de hein vervolgende patrouille en van de wacht Lam ara leed hij daarna bovendien een verlies van 14 dooden. Aan onze zijde werden de detachementscommandant de 2° lui tenant der infanterie Gr. B. de Jong en 5 militairen gekwetst. Uit deze voorvallen bleek voldoende, dat de boven reeds bespro ken strenge bepalingen van 18 Mei geenszins toereikende waren, om de veiligheid binnen de linie te verzekeren. De Gouverneur kwam daardoor tot de overtuiging, dat andere maatregelen zouden moeten worden getroffen om het stoutmoedig optreden des vijands tegen te gaan, en hield, tot bespreking dier maatregelen, den 17™ Augustus eene vergadering met de hoofden van het binnen de linie gelegen gebied. Als gevolg dezer bespreking werd bepaald dat de geheele „gecon centreerde stelling" zou worden gesloten, zoodat zoowel het binnen komen als het verlaten daarvan verboden was. Ook de 1000 M. breede open strook om de linie werd als verboden terrein aange- l O o o

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 642