623 mislukte pogingen mocht het eerst eeue maand later (8 Maart) ge lukken, de wangkang te Olehleh in veiligheid te brengen. Den 10en Februari werden drie prauwen, die de koeala Tjang- koel wilden binnenvaren, uit Kota Pagani beschoten; van eene dier prauwen, die door hooge zee en hevigen wind genoodzaakt was dicht vóór de koeala ten anker te komen, ontving een dei- opvarenden een doodelijk schot. Van eene ter hulp gezouden pa trouille werd een soldaat en aan boord van het oorlogsschip Pa- lembangdat assistentie kwam verleenen, een matroos gewond. Des namiddags slaagde men er in, de prauw aan verdere vijandelijkheden te onttrekken. Sedert werd het binnenvaren der koeala Tj angkoe 1 uitsluitend vergund aan prauwen, behoorende tot het prauwenveer of tot Ma- ras sa; al de overige moesten voortaan aan het gouvernements zeehoofd te Olehleh laden en lossen. Dat men binnen de linie steeds op zijne hoede moest zijn, onder vond een Europeesch soldaat, die zich den 14en Februari van Olehleh naar Lamtih begaf; uit eenig struikgewas nabij de kam pong Pi werd hij beschoten en gewond, en eene onmiddellijk uit gezonden patrouille kon niets van den dader ontdekken. Op het eiland Way hadden eenige vijandelijkheden plaats tusschen Toekoe Nja Daoed, het door ons erkende hoofd, en een ander hoofd, Padoeka Sinara, waarschijnlijk over de grenzen van het wederzijdsche gebied. Padoeka Sinara werd daarbij door lieden uit de XXYI Moekim bijgestaan; Toekoe Nja Daoed werd door ons ondersteund door de verstrekking van oorlogsbehoeften en ver der door het oorlogsschip Riouw,- dat den 13cn Februari een 12tal granaten in eene der vijandelijke kampongs wierp. In Maart mocht het Tcekoe Nja Daoed gelukken, de hem vijandig gezinde hoof den, waaronder Padoeka Sinara, met hunne volgelingen van het eiland te verdrijven; deze begaven zich naar het buiten de linie ge legen gedeelte der XXVI Moekim. Ter beveiliging van het kampement te Olehleh werd den 22en Februari een begin gemaakt met de oprichting van een blokhuis in de gekapte kampong Sabang, ten Z. W. van genoemd kampement. Onder dekking van troepen in Sabang en Kota Pagani en onder

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 648