628 bende, door welker vuur een soldaat gewond werd; de bende werd evenwel spoedig, met achterlating van twee donderbussen en een rentjong, op de vlucht gedreven. De maand Augustus kenmerkte zich door grootere bedrijvigheid des vijands in het noordelijk deel der XXVI Moekim, een gevolg van de aanwezigheid van Toekoe di Tirou te Lamb adak. Deze kampong, buiten het bereik van het geschutvuur onzer versterkingen gelegen, werd den 19en uit zee door de oorlogsschepen de Bidjter en Palembang getuchtigd, terwijl in de meer nabijliggende kampongs uit onze versterkingen eenige granaten geworpen werden. "Weinige dagen later vernam men dat Toe koe diTiroede bedoelde land streek weder verlaten had; de vijandelijkheden namen hiermede in belangrijke mate af. Vijandige plannen tegen het eiland Way werden door de zeemacht verijdeld; de daartoe door Toeankoe Mach moed in de Kr o eng Raja-baai verzamelde prauwen werden den llen Augustus door de Merapi en de Palembang vernield. Ook op het eiland X a s i werden eenige prauwen, toebehoorende aan inwoners van de VI Moekim, onbruikbaar gemaakt. In den nacht van 3 op 4 September werd de majoor der infanterie J. W. Stemfoort, die met een sergeant en drie man (Amboneezen) eene ronde maakte, op het grasveld tusschen den Kraton en het wacht huis op den westelijken ringdijk, overvallen door een 12tal Atjehers, die, met donderbussen en klewangs gewapend, zich in hinderlaag hadden opgesteld. Na een salvo vielen zij onder luid geschreeuw met het blanke wapen aan; de sergeant sneuvelde, de majoor en de drie soldaten werden gewond, en de aanvallers slaagden er in, met mede neming van vier geweren doch met achterlating van eenige hunner wapens te ontkomen. Zoo weinig veilig was het nog in de onmiddellijke omgeving onzer hoofdvestiging. Toekoe'di Tirou keerde in het begin van September naar de XXVI Moekim terug, en onmiddellijk werden de aan die zijde gele gen posten, vooral Pakan Kroeng Tjoet en Kota Pohama, benevens de arbeiders aan den weg tusschen deze beide plaatsen weder veelvuldig beschoten. De strafoefening van 19 Augustus werd

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 653