633 Het gevolg van het hevig woeden der beri-beri was, natuurlijk, groote achteruitgang van de slagvaardigheid van het Indische leger; en om dat leger niet geheel ongeschikt te doen worden voor zijne taak, was men reeds in 1886 verplicht toch te doen wat men door de concentratie had willen voorkomenhet geven van eene niet on belangrijke uitbreiding aan de formatie van het leger. Zoomin uit een militair als uit een financieel oogpunt heeft dus de „concentratie onzer krachten" in Atjeh aan de bedoeling beant woord, en het komt ons voor dat van die concentratie geen enkel voordeel, maar alleen het groote nadeel is overgebleven, dat wij daarmede een goed deel hebben verspeeld van het met zooveel inspan ning verkregen moreel overwicht op de bevolking. Omtrent de hoofden van Groot-Atjeh en onze verhouding tot hen gedurende het thans besproken tijdvak blijkt het volgende. De bekende Toekoe Kadli Mali koel Adil, hoeloebalang van Mesdjid Raja, overleed den 5en September 1885. Als zijn opvolger werd zijn zoon Toekoe H o e s i n aangewezen, doch, zoolang deze nog minderjarig was, werd de ivalcil van den overledene, Toe koe ÏTja Mohamad, met de waarneming der betrekking van hoeloebalang belast. De verwachting, dat Toe koe Lampadang, de hoeloebalang der VI Moekim, in onderwerping zou komen, werd niet verwezenlijkt, ofschoon hij wel een paar malen blijken van toenadering gaf, o. a. door, in Mei 1885, zijn I2jarigen zoon naar K o ta R a dj a te zenden. Boven is gebleken dat de bevolking der VI Moekim zich nog al vijandig toondevermoedelijk heeft deze omstandigheid Toe koe Lampadang tegengehouden zich verder met ons in te laten. Toe koe Tjoet Bantah slaagde er aanvankelijk niet in, zich als hoeloebalang der IY Moekim staande "te houden en moest zich ge- durende geruimen tijd binnen de postenlinie vestigen. In 1886 gelukte kan men de sterftecijfers voor geheel Indië niet onbevredigend noemen. Van het geheele leger overleden in de jaren 1881 1886 achtervolgens: Europeanen: 3.87, 3.29, 4.1, 2.47, 3.04, 3.08 pet. Inlanders: 3.85, 2.94, 4.08, 3.34, 6.44, 4.66 Totaal: 3.88, 3.11, 4.1, 2.91, 4.69, 3.84

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 658