634 het hem echter, langzamerhand weder meer invloed in zijn gebied te erlangen. In de YII Moekim Baid werden de toestanden, onder het bestuur van Toekoe Moeda Baid, meer geregeld. Al de wettige hoofden werden weder aangesteld en de bevolking werd, door het aanmoedigen vau den landbouw en het weder opbouwen van vernielde mesdjids, meer en meer tot rust gebracht. Van zijne goede geziudheid jegens ons bestuur gaf Toekoe Moeda Baid herhaaldelijk bewijzen; ook van zijne persoonlijke gehechtheid aan den Gouverneur Dem- meni, dien hij op eigen kosten vergezelde, toen deze, in November 1886, naar Padang werd geëvacueerd. De invloed van genoemden hoeloebalang op zijne onderhoorigen was vrij groot, doch niet altijd kon hij verhinderen dat kleine vijandelijke benden in zijn gebied kwamen, om onze versterkingen te Lambaroe en te Siroen te beschieten, en evenmin kon hij beletten dat soms door eeni- gen zjjner lieden, door de geestelijkheid onder leiding van T o e k o e di Tirou daartoe opgezet, aan die vijandelijkheden werd deelgenomen. De waarnemende hoeloebalang der IX Moekim, Toekoe Nja Mohamad, koos, na de concentratie, al spoedig de zijde der oorlogspartij Zijn afval was echter voor het oogenblik van minder belang, aangezien de hoeloebalang Toekoe Neq Poer ba in het laatst van 1885 meerderjarig werd en toen zelf het bestuur aanvaardde. Deze toonde zich jegens ons welwillend gezind, maar overleed na korten tijd (April 1886), zoodat Toekoe Nja Mohamad toen weder aan het bewind kwam. In Juli 1886 schreef deze een brief aan den Gouverneur, waarin hij, ook namens den panglima der III Moekim Daroe, zich tot onderwerping bereid verklaarde; doch alleen laatstgenoemde meldde zich den 22en Augustus aan. Door diens tusschenkomst werden sedert de aanrakingen onderhouden met Toe koe Nja Mohamad, die nog afwezig bleef. Met den jeugdigen hoeloebalang der XXVI Moekim, Toe k o e Nj a Bant ah, bleef de verstandhouding naar wensch; in Februari 1886 trouwde deze met eene dochter van Toekoe Neq van Ma ras sa en de bij die gelegenheid gegeven feesten werden door den Gouverneur bijgewoond.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 659