639 - Deze sterkte aan scherpschutters [4] en aan schutters le [3J, 2e [10] en 3e [3] klasse was naar verhouding van de sterkte, die elk dezer categorieën bij de compagnie telde. In het algemeen werden niet uitsluitend de beste schutters ge kozen, maar veeleer de beste soldaten, dat wil zeggen mannen, waarop ik rekenen kon, dat zij de te geven wenken, zooveel als in hun ver mogen was, zouden opvolgen. Steeds werden dezelfde manschappen voor dezelfde schijven geplaatst met uitzondering van den 3en Augustus, toen twee der aangewezenen ziek waren en door anderen vervangen werden; dit geschiedde later niet meer, zoodat van en met den 6en Augustus slechts 1 9 man aan de oefening deel namen, aangezien een man in het hospitaal moest worden opgenomen. 1 Augustus. Na aankomst op het schietterreiu werd den manschappen ernstig op het hart gedrukt, op de voor ieder rot aangewezen schijf te richten en vooral niet te hoog aan te leggen. Het le salvo werd staande afgegeven; aangezien in den regel bij de maandeljjksche oefeningen 7 a 8 patronen worden verschoten, had ieder man 8 patronen in de tasch, die ook alle werden afgevuurd, ten einde na te gaan hoeveel tijd daarvoor noodig zou zijn. Het resultaat van dit salvo is neergelegd in figuur I. Daarbij werden 74 °/0 treffers behaald. Ten eiude te kunnen nagaan, hoeveel schoten over de schijf heen gaan, waren op den kogelvanger de noodige schijven geplaatst, zoo danig dat alle kogels, die op een afstand van schijfshoogte over de schijf heengaan, daarin opgevangen werden. Bij alle schijfbeelden is dan ook het getal aangegeven van de kogels, die bedoelde schijven getroffen hebben. Bij dit eerste salvo had het rot scherpschutters tegenover schijf N°.-10 de bedoeling blijkbaar niet begrepen en vermoedelijk gericht op de roos op schijf N°. 8. Daarna werd salvo N°. II afgegeven knielend en daarbij juist 1 minuut gevuurd, de voorbereidende commando's daaronder begrepen. Het bleek bij deze en ook bij volgende gelegenheden dat, wil men kalm en be- daard de salvo's afgeven en wachten tot allen gereed en de geweren in

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 664