641 6 Augustus. Ten einde de manschappen ondanks zichzelven te dwingen, lager aan te leggen, en zoo mogelijk het aantal kogels dat over de schijf heengaat te beperken, waren de mikpunten op dezen en den vol genden dag 0.20 M. lager aangebracht. Het eerste salvo YII, staande met 5 schoten per man, had een minder gunstig resultaat dan die op de vorige dagen afgegevenmaar dit kan een gevolg zijn van een vrij sterken wind, die dien morgen even na het opkomen der zon zich van links naar rechts deed gevoelen en spoedig liggen ging. Het tweede salvo VIII, knielend afgegeven evenzeer met 5 patronen per man, leverde een aanmerkelijk beter resultaat: 81 °/0heter dan een der vroegere, behalve II. Men ziet als het ware den bundel treffers met het mikpunt dalen. 8 Augustus. Op dezen dag werden als eindoefening vier salvo's afgegeven, staande en knielend met 5 en 3 patronen per man. Het 1e salvo IX gaf m. i. een zéér goed resultaat89 treffers, alle tamelijk goed verdeeld, terwijl men bij dit salvo alle misschoten heeft kunnen vinden, 4 over de schijf heen, 2 rechts en 2 links. De daarop volgende salvo's X en XI gaven een minder goed resul taat, het XIIe zelfs aanmerkelijk minder, hetgeen wellicht aan ver moeidheid moet worden toegeschreven. Bij alle echter, ook'met slechts 3 patronen per man, werden alle schijven getroffen. Aan het mikpunt was duidelijkheidshalve een middellijn van 0.12 M. gegeven. Ten einde eens eene vergelijking te maken, werd op den 5en Augus tus ook een salvo afgegeven op 150 passen met 3 patronen per man (zie schijfbeeld XIII). Het resultaat was 91.6 °/0 treffers en alzoo hooger dan een der andere salvo's. Ook hier waren de 5 misschoten alle aangewezen, 3 over de schijf, 1 links en 1 rechts. Wanneet' men nu de schijfbeelden met elkander Vergelijkt, dan komt men m. i. tot de volgende conclusie

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 666