643 9. Het zou m. i. niet billijk zijn ieder rot verantwoordelijk te stellen voor de ontbrekende treffers in de aan ieder rot aangewezen schijf. Tal van omstandigheden, onafhankelijk van den wil van den man, kunnen een nadeeligen invloed op de juiste richting uitoefenen. Wanneer treffers op de scheidingslijnen vallen, kan men niet uit maken vanwaar zij gekomen zijn. Wanneer een schijf meerdere treffers telt, dan er kogels op verschoten zijn, is het niet na te gaan of die meerdere van links of rechts zijn gekomen. 10. Het uitloven van premiën daarentegen voor de manschappen van de sectie of het peloton, waarbij onder dezelfde omstandigheden de meeste treffers zijn verkregen, kan wellicht een gunstig gevolg hebben. De belangrijkheid der genomen proeven gaf den Legercommandant aanleiding ter zake advies te vragen aan de commissie tot her ziening van het voorschrift betreffende de wapenen en de schiet oefeningen bij de infanterie. De door den President dier commissie ingediende nota zal ongetwijfeld strekken tot verspreiding van juiste begrippen omtrent salvovuur en spreidingsbundel. Dikwijls toch is het, alsof bij de beoordeeling der uitwerking van het infanterievuur nog steeds alleen aan de gemiddelde baan en de spreiding van liet wapen gedacht worde. De spreidingbij ieder salvo ontstaan door de persoonlijke fouten der schutters, kan echter evenzeer in den vorm eener constante waarde worden in rekening gebracht; haar invloed doet zich steeds gevoelen en met haar moet rekening ge houden worden bij de beoordeeling van alle vraagstukken, welke op het geweer betrekking hebben. De bovenbedoelde nota, die dit ten duidelijkste doet uitkomen, laten wij hieronder in haar geheel volgen. Nota betreffende de resultaten, verkregen b jj het salvovuur op den afstand van 250 pas (157.5 M.) door officieren en korpsen in de 2e Militaire Afdeeling op Java (zie figuur XIY). Tot maatstaf van beoordeeling der verkregen uitkomsten dient de spreiding van het wapen. Op den afstand van 250 pas heefc ons achterlaadgeweer, klein

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 668