648 vangen, dan moet het vizier van 350 pas [oude vizierindeeling] ge bruikt worden. Alsdan verheft zich op de schijf de gemiddelde baan vau den bundel 0.43 M. boven den grond. De bovenste helft van den bundel gaat dan bijna geheel door de schijf; de hoogste baan van den bundel is 0.43 1.35 1.78 M. boven den grond, ter wijl de schijf 1.70 M. hoog is. Slechts 0.45 pet. schoten [4x/2 op de 1000!] gaan over de schijf heen. Yan de onderste helft van den bundel treft het beste derde ge deelte rechtstreeks de' schijf, dat zijn minstens 29 pet. treffers van de 45.5 pet. die de onderste helft bevat. Doch van de overige 16.5 pet. zullen nog vele als aanslagen worden opgevangen. Juist van de ricochetuitwerking der aanslagen kan op gunstig ter rein nog veel verwacht worden. Bij eene proef met pas afgeëxer- ceerde Europeesche manschappen, in 1883 door de Commissie geno men en waarbij hun aanbevolen was, op den voet der schijf te^ richten, werden onder 44 treffers 24 aanslagen geteld; de afstand was 300 pas. Met geoefende schutters bedroeg bij die gelegenheid op 400 pas het getal aanslagen 10 pet. 3°. Door te bepalen, dat ieder schutter moest richten op de recht tegenover hem staande schijf, heeft men de breedtespreiding van den bundel kunstmatig vergroot, met het gevolg dat zelfs op schijven, die méér dan voldoende breedte hadden, zijdelingsche misschoten voor- kwameu. Bij het IYe salvo door het peloton van den kapitein N. ging 6 pet. links voorbij de schijf, die 5 M. breedte had. Zooals hiervoren is aangetoond, bedraagt de totale breedtespreiding van den bundel van middelmatige schutters reeds minstens 2 M. In de practijk is echter gebleken, dat de breedtespreiding van den geheelen bundel 2 a 3 maal het aantal honderdtallen meters van den afstand kan zijn, dat zou dus voor den afstand van 250 pas of 157.5 M. ongeveer 3 a 4.7 M. bedragen. Men behoeft dus waarlijk die spreiding niet kunstmatig te ver meerderen. Bij de Normaal Schietschool te 's Hage laat men afdee- lingen ter sterkte van eene sectie steeds op één zelfde mikpunt [voorgesteld door een grooten zwarten driehoek] richten. 4°. Het vorderen van een vastgesteld aantal salvo's in ééue minuut leidt in den regel tot slechte resultaten. Wat het vuur aan snelheid

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 673