649 wint, verliest het zeker dubbel aan juistheid. Men moet de snelheid van het vuur afhankelijk maken: a. van den afstand in verband met de meerdere of mindere dui delijkheid, waarmede men het doel waarneemt, of van de wijze, waarop zich het doel dekt b. van den tijd, dien het doel zichtbaar zal blijven, b. v. bij sprongs gewijze avanceeren, stormloop, passeeren van een brug, enz.; c. van den tijd, dien de kruitdamp noodig heeft om vóór het front van den vurenden troep in zooverre weg te trekken, dat het doel weer zichtbaar wordt. In het algemeen kan men zeggen, dat op groote afstanden in den regel een langzaam, goed gericht vuur de meeste uitwerking belooft. De bepaling, voorkomende in de laatste alinea van 17, 2e deel van het vigeerend schietvoorschrift, verdient daarom afkeuring. In het rapport vau den kapitein N. komen eenige gevolgtrekkin gen voor, waaromtrent het volgende wordt opgemerkt. 1°. Het gelijkmatig verdeelen der treffers over de schijf behoeft niet door kunstmiddelen verkregen te worden. Oefening daarin is geheel overbodig en zelfs verkeerd, wijl men zich te velde toch be palen moet tot eene korte, maar duidelijke aanwijzing van het doel. 2°. Het vuren in knielende houding, richtende op den voet van het doel, brengt den geheelen bundel lager bij den grond, hetgeen vooral een voordeel is, als het doel zich niet juist op vizierschots- afstand, maar dichter bij den vurenden troep, b. v. op 220 pas, be vindt. Vandaar de aanbeveliug in 234 Recrutenschool. 3°. De oorzaak van het te hoog schieten en de uitwerking van de aanslagen is hiervoren reeds aangetoond. 4°. Juist. 5°. Reeds onder 1°. besproken. Slechts wanneer groote afdeelingen, b. v. compagnieën of pelotons, salvovuur moeten afgeven op breede, ondiepe doelen of op artillerie in bataille of in batterij, kan het noodig worden méér dan één mikpunt aan te wijzen, b. v. aan elke sectie één stuk geschut. Op diepe doelen, b. v. colonnes, verdient één mikpunt de voorkeur. Doch aan elk rot van eene sectie een ander mikpunt aan te wijzen, is veel te kunstmatig.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 674