656 alle informatiën erlangen, die noodig zijn om ten aanzien der opera- tiën landwaarts in, welke na overleg en overeenstemming met den Com mandant der Zeemacht vereischt worden, zoodanige plannen te bera men als noodig zijn, om zoodra mogelijk voor het punt, waar gedebar- keerd wordt, met de macht, die daartoe- noodig is, gereed te zijn vertrouwde gidsen, die met het terrein, waar geageerd wordt, bekend zijn en kunnen dienen om gemeenschap met den Commandant der Zeemacht te onderhouden, moeten door U worden aangevraagd aan den Resident van Riouw of, zoo die de reis niet mocht mede maken, aan de ambtenaren, welke door ZijnHoogEdelGestrenge naar aanleiding van artikel 3 van aangehaald besluit worden aan gewezen, om tot bereiking van het doel der expeditie krachtig mede te werken. Te Riouw worden aan de expeditie toegevoegd 80 a 100 koelies; zij zijn bestemd om bij Uwe operatiën te dienen tot transport voor de houwitsers, mortieren en munitie en, duurt de tocht langer dan één dag, ook voor transport van vivres. Bij de expeditie ter West kust en de latere ter Zuid- en Oostkust van Borneo zijn tot dat einde met het beste gevolg dikwerf veroordeelden tot dwangarbeid ge bezigd; kan de resident die beschikbaar stellen, dan zal dit Uwe be weging zeer bevorderlijk zijn. De Resident van Riouw heeft vroeger aan de Regeering het voor stel gedaan, om tegen Assahan met hulptroepen, versterkt door een detachement infanterie, te ageeren; dat voorstel is echter, nu eene grootere macht gezonden is, buiten beschikking geblevenmochten nu evenwel hulptroepen worden aangeboden, dan kan daarvan gebruik gemaakt worden, voornamelijk tot het openhouden der gemeenschap met de Zeemacht en gewapende vaartuigen, welke gelijktijdig op de rivie ren ageeren, maar ik moet er om de lessen, die zoo dikwerf verkregen zijn, op aandringen, op die hulptroepen niet bij ernstige ontmoetingen te rekenen; met onze troepen vereenigd, kunnen zij als handlangers tot het openkappeu van terrein, als zendelingen en wegwijzers dienen, maar in gevecht houden zij zelden stand en veroorzaken dan onze troepen meer last dan voordeel. Tot regel bij Uwe operatiën behoort onveranderlijk aangenomen te worden, verzet met geweld en snel te overwinnen, maar daar, waar geen

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 681