658 vroeg of te laat komt op het punt, dat men gelijktijdig wil bereiken. Voor zooveel de toestand mij bekend is, moet ik aanbevelen de operatiën met de tuchtiging van Assahan te beginnen, zoo de vorst van dat landschap zich niet tijdig en niet geheel aan onze souvereini- teit onderwerpt, daarna met Serdaug en vervolgens met de gewapende Atjineezen, zoo zij niet goedwillig ons grondgebied verlaten, onze sou- vereinitiet erkennen en aan het gewestelijke bestuur gehoorzamen. Aan het beleid van UHoogEdelGrestrenge laat ik, na de boven gegeven wenken, met vertrouwen over, de beste wijze te kiezen, waar op bij landing der onder Uwe bevelen staande troepen, geageerd zal dienen te worden. Ik wenseh alleen bij de operatie tegen Assahan, namelijk tegen de hoofdplaats van het rijk, Tandjong Balei, stil te staan. Die plaats is gelegen aan de samenvloeiing van twee rivieren, die onder den naam van rivier van Assahan naar zee stroomen. Zij kan bereikt worden langs de rivier, die echter voor oorlogsschepen niet be vaarbaar is en waarin de waterstand zeer dikwerf spoedig aanmerkelijk daalt, zoodat zekerheid gemist wordt, dat men, langs de rivier ageeren- de, die plaats altijd zal kuunen bereiken met stoomschepen ofkruis- booten; alleen voor gewapende sloepen is zij steeds bevaarbaar, maar evenwel ook niet zonder moeite door den sterken stroom. Behalve deze, om Tandjong Balei te bereiken, is er een landweg of voetpad, uitgaande van de kampong Batoe Bara, en waarvan de lengte geschat wordt op één a twee marschdagen. Die hoofdplaats heeft, zooals uit de hierbij gevoegde schets blijkt, drie versterkingen, namelijk één op den landweg door de samenvloeiing der rivieren gevormd en twee benedenwaarts, dat is aan den rechter- en linkeroever van de Assahan-rivier. Men kan dus Tandjong Balei van twee zijden nadereD. Omdat nu de Vorst van dat rijk, die ge durende een geruimen tijd in verzet is, zich het overmoedigste toont, verdient het aanbeveling zijne hoofdplaats, die trouwens ook het meest versterkt en bevolkt schijnt te zijn, zoodanig aan te tasten, dat zijn overmoed geheel gefnuikt wordt. De geschiktste wijze, om dat doel te bereiken, zal zijn met het grootste deel der onder Uwe bevelen staande troepen te Batoe Bara welk landschap zich steeds onderworpen heeft betoond te debarkeren en daarmede zoo snel mogelijk over den landweg tegen Tandjong Balei

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 683