659 op te rukken, terwijl ter zelfder tijd gewapende sloepen en kruisbooten, gesleept door den stoomer Dassoon zoover de waterstand zulks ver oorloven zal, langs de rivier beliooren op te varen om de versterkingen, welke vermoedelijk even boven de riviermonding en ook hooger op aan de rivieroevers aangelegd zijn, te vermeesteren en te vernielen, en gelijktijdig voor Tandjong Balei aan te komen. Yoor zooveel dit kan worden nagegaan, zullen de sloepen evenveel tijd noodig heb ben om, tegen den stroom op, de evengenoemde plaats te bereiken, als de troepen die overland ageeren. Vermoedelijk zal het U mogelijk zijn, om met die sloepen in communicatie te komen en dus ook om Uwen marsch of hunne vaart zoodanig te regelen, dat gel ij k t ij digo aankomst verzekerd wordt, en is dit nu het geval, dan is het zaak de aan den linkeroever gelegene sterkte ongemoeid te laten, de rivier over te trekken om in den rug van Tandjong Balei te komen en van uit die stelling de geheele positie te bemachtigen en tevens de geheele ontvluchting van de gewapende benden te beletten. Terwijl Uwe troepen die rivier overtrekken, kunnen de gewapende sloepen de aan de beide rivieroevers gelegen sterkten bemachtigen en daarna op Uwen ]ast met de troepen samenwerken om de geheele hoofdpositie meester te worden. Is het U echter niet mogelijk gedurende Uwen marsch gemeenschap met de gewapende sloepen te verkrijgen en te onder houden, dan moet voor den aanval op Tandjong Balei de aan den linkerrivieroever gelegen sterkte schadeloos gemaakt worden, alvorens de rivier over te trekken. Tegen Serdang en andere punten, die aan rivieren gelegen zijn, kan op gelijke wijze geageerd worden. Ik voeg hiernevens, behalve een schets van de Assahan-rivier, nog een viertal andere als van Batoe Bara, Kompey, Deli en een over zichtskaart (1) van de Onderhoorighedeu van Siak, die, hoezeer voor de strikte nauwkeurigheid niet kan worden ingestaan, U toch van eenig nut kunnen zijn, vooral wanneer het onjuiste en onvolledige door de toelichting van den Resideut van Riouw wordt aangevuld. Bij de operatiën binnenlands moet ik U aanbevelen, om de troepen voor het debarkement of het verlaten van het bivak te doen eten en (1) Tot onzen spijt is het niet gelukt, deze kaartjes machtig te worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 684