671 dergelijke zijn honger te stillen, zoomede den drank dien hij mee draagt, om in die omstandigheden zijnen 'dorst te lesschen. Laat ons eerst het laatste in beschouwing nemen. Door de veldflesch, die tot de reglementaire uitrusting Van den soldaat behoort, is het hem ten minste mogelijk de eene of andere drinkbare vloeistof' mee te nemen. Wat die vloeistof zelve aangaat, zoo is de sol daat in het kiezen der soort geheel vrij, uitgezonderd natuurlijk die geval len, waarin niets anders dan water te verkrijgen is. Gewoonlijk kunnen de uitrukkende troepen kiezen tussohen koffie, thee en water. Slechts de meer gegoeden icunnen daaraan het een of ander toevoegen, om den drank smakelijker, verfrisschender en opwekkender te maken, maar dit ook alleen dan wanneer op de plaats van afmarsch dergelijke ingre diënten te koopen zijn. De keuze van den mee te nemen drank aan den soldaat zei ven over te laten, acht ik niet doelmatig, besef echter volkomen de be zwaren die zich bij het brengen van veranderingen en verbeteringen in deze regeling zullen voordoen, als ook de nadeelen, die uit dergelijke veranderingen voortspruiten. Het eenige wat ik dan ook zou kunnen voorstellen, zou zijn, liet meenemen van water zonder toevoeging van iets anders bepaald te verbieden, daarentegen aan de uitrukkende troepen een andereu, meer doelmatigen drank, tot vulling der veldflesch, te doen verstrekken. Water is op marsch, enz. nadeelig, ten eerste omdat in de tropen de zuiverheid van water steeds moet worden gewantrouwd, en het vau bijzonder nadeeligen invloed is op het organisme, wanneer dit doör groote krachtsinspanning is verhit, of ook wanneer het in groote quantiteit worden gedronken; en voorts, omdat het in de veldflesschen medegenomen water zeer spoedig warm wordt, zijn smaak en daarmede ook het verf'risscheude verliest, dat anders versch bronwater eigen is. Mij is een geval bekend, dat als grondoorzaak van eene onder buiksziekte, waaraan kort geleden een verdieustelijk officier is over leden, kan beschouwd worden het water, dat hij na een zeer ver- moeienden nachtmarsch, tegen mijn uitdrukkelijken raad, dronk. Voor de meest doelmatige vulling van de veldflesschen der soldaten houd ik koffie, thee of ook wel goed, zuiver drinkwater, alles echter aangelengd met een beetje cognac of brandewijn. Zulk een mengsel

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 696