672 lescht reeds, in kleine hoeveelheden gedronken, den dorst goed en afdoende; het verkwikt en sterkt het individu. Voorts verkrijgt dit mengsel door de bijvoeging van alcohol de eigenschap, dat het in geen geval schadelijk werkt, maar in veel gevallen van zeer gunstigeu invloed is op het organisme. Maar, zooals gezegd, ik zie volkomen de bezwaren in, die aan een dergelijken maatregel zijn verbonden, en geloof zelfs dat iedere drank, zelfs een in alle opzichten goede, zjjn doel zal missen, wanneer den soldaat niet van te voren is ge leerd, hem op een juiste wijze te gebruiken, en heeft hij dat een maal geleerd, dan zal men ook met eenen minder goeden het be oogde doel bereiken. Met de veldflesch, zal men mij tegenwerpen, weet toch wel ieder soldaat om te gaan. Dat zou juist zijn, als het er alleen om te doen was, de Hesch zoo spoedig mogelijk te ledigen; hierin bezitten werkelijk de fuseliers eene ongekende vaardigheid, vooral als de inhoud in hun smaak valt. Maar het komt er niet zoo zeer op aan, de fiesch zoo vaak mogelijk, maar daarentegen zoo zelden mogelijk naar den mond te brengen. In een woord de bedoeling is juist, om met de meegenomen hoe veelheid drank spaarzaam en verstandig om te gaan. Bijna altijd zag ik, wanneer ik aan uitrukkende of expedition- naire troepen was toegevoegd dat, reeds na één uur marcheeren, de soldaten bij de ambulance 0111 water vroegen. Op de vraag, of zij hunne veldflesschen dan niet voor den afmarseh hadden gevuld, kreeg ik steeds tot antwoord: „jawel" of: „die kleinigheid dat is immers „niet meer dan een druppel op een gloeienden steen" en toch be draagt de inhoud van eene model veldflesch meer dan 700 gram. En werkelijk, wanneer men een uitrukkenden troep gadeslaat, dan ziet men dat de manschappen dikwijls reeds bij het aantreden van den meegenomen drank proeven, en in elk geval gedurende het mar cheeren onophoudelijk naar de Hesch grijpen. Zij drinken zoolang tot de Hesch leeg is, zonder eigenlijk dorst te hebben gehad, ja in de meeste gevallen zonder zelfs te weten dat zij drinkenhet is eene onwillekeurige, eene automatische handeling geweest. Het gaat hen evenals ons, wanneer wij eene Hesch wijn voor ons hebben staan; wij drinken ze leeg, zonder eigenlijk dorst te hebben,

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 697