56 en Mineurs vormen compagnies- of wel, evenals die der Genie garnizoens-gewijze messen. In Burma bestonden verder afzonderlijke messen voor de staven, zoowel bij het oppercommando als bij de brigades, terwijl de officieren van bijzondere takken van dienst veelal vrijwillig aan eene of andere mess deelnamen. Het dineeren in de mess in eene gemakkelijke, lichte uniform is, ook in de vredesgarni- zoenen, verplicht gesteld voor de ongehuwden, die trouwens ook meestal daar hun ontbijt en lunch gaan gebruiken. Gehuwde offi cieren moeten eene bepaalde som in de mess bijdragen en dineeren daar van tijd tot tijd; inschrijvingen voor feestelijkheden, door het korps te geven, gaan van de mess uit; alle bijdragen voor de mess uitgaven zijn geregeld naar verhouding der rangen. Bezoeken aan de officieren van het korps worden van mess tot mess afgelegd invitatiën verstrekt om in de mess te dineeren, waartoe éénmaal 's weeks eene guest-night is ingesteld, bij welke gelegenheid de muziek van het korps zich laat hooren. Bij de gesprekken aan tafel worden twee onderwerpen de dagelijksche dienst en dames zorg vuldig vermeden. Dagbladen en tijdschriften liggen in de mess in eene afzonderlijke zaal ter lezinger bestaat gelegenheid tot het schrijven van brieven, het spelen eener partij biljart, whist enz. Kortom de mess is voor den ongehuwden officier eene zeer huiselijke en gezellige plaats, gewoonlijk beter gemeubileerd dan zijne eigen woning, waar hij gedurende, vóór en na de maaltijden in gezelschap der hem zeer goed bekende kameraden aangename uren slijt. Voor het geheele beheer zorgt een daartoe gekozen officier, de mess president, in de Britsche regimenten bijgestaan door een onderofficier. Dit zijn de hoofdbeginselen. Welke groote voordeelen zij afwerpen, kan in enkele woorden worden aangegeven: aankwêeking van kameraad schap, onderlinge bekendheid en waardeering van meerderen en min deren, vorming van jonge officieren ook uit een disciplinair oogpunt, aangename conversatie, goede toon, matigheid en zeer goede voeding tegen betrekkelijk geringen prijs aan eene fatsoenlijk gedekte tafel. Tal van andere invloeden werken samen, om ook verder goede eigenschappen in het officierskorps aan te kweeken. De lust tot lichaamsoefening en krachtsinspanning, de liefhebberij in allerlei sports sterken het physiek, het zelfvertrouwen en de onverschrokkenheid.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 69