B76 Evenzoo hinderlijk als de dorst kan ook de honger wezenvooral als de troepen vroeg uitrukken en den geheelen dag in actie moeten zijn. Stem ik ook toe, dat men 12 uur en langer kan honger lijden, zonder te verhongeren, zoo heeft toeh zulk eene hongerkuur steeds plaats ten koste van de krachten van het individu en ieder die groote marschen heeft meegemaakt, weet bij ondervinding hoe een stuk brood met eenvoudige toespijs, als eieren of vleesch, nieuwe krachten schenkt, en kent wellicht het onaangename gevoel, dat een leege maag veroorzaakt. Onze intendance zorgt wel is waar dat expeditionnaire troepen onder gunstige en normale omstandigheden in 't bivak of kwartier de noodige voeding verkrijgen ik zeg onder gunstige en normale omstandigheden, want slechts onder deze toch kunnen de verbazend groote kookketels, de zakken met 50 KG. rijst, de vaten met 100 KG. spek, enz. vroeg tijdig in 't bivak komen. Mij zijn gevallen bekend dat expedition naire troepen dagenlang zonder genoegzame voedingsmiddelen ageereii moesten, eenig en alleen omdat de groote omvang, resp. het groote o-ewicht der verschillende kolli's, het onmogelijk maakte, deze te ont schepen of wel ze den troepen overland te doen volgen. Wanneet die kolli's kleiner en lichter waren, zouden dergelijke wederwaar digheden tot de onmogelijkheden behooren. ^Aangenomen nu dat alles normaal toegaat, zoo ontvangt de soldaa in 't bivak of kwartier behoorlijk spijs en drank. Dat echter dl soldaat op expeditie zich vaak buiten het bivak of kwartier bevindt dat hij dikwijls het laatste niet bereiken kan of wel om de een- of andere reden buiten het voorafbepaalde kwartier moet overnachte- en in die omstandigheden ook honger hebben moet, schijnt men ge heel vergeten te hebben; want men geeft hem op expeditie niet een een voorwerp mede, waarin hij eetwaren kan opbergen. De broodzak die tot de reglementaire uitrusting van den soldaat behoort, bevind zich in de magazijnen, om ratten en muizen tot woning te diener Om eetwaren op marsch mee te nemen, heefc de soldaat mets andei dan zijne broekzakken, en dat zich deze in geenerlei wijze tot df doel eigenen, zal wel iedereen beamen, die de Indische uniform, de tropischen regen, de tropische hitte en het Indische zweet kent. Evenmin heeft men gezorgd voor die eetwaren zelve. Kan ooi bij het uitrukken uit de vaste garnizoenen, de man het een of and,

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 701