678 kelijlc honger geleden. Het gevolg hiervan was een ontzettend groot getal afgematte en zieke soldaten en dat deze omstandigheid mede oor zaak is geweest dat de expeditie mislukte, zal wel een ieder willen toegeven, die deze meegemaakt heeft. Hoe deze inconveniënten nu te verhelpen? Vooreerst is het volstrekt noodzakelijk, om aan de soldaten, die te velde trekken, een broodzak te verstrekken. Het hier bestaande model is niet geheel ondoelmatig; alleen komt het mij voor dat de draagriem te smal is. Ook zou het aanbeveling verdienen, den broodzak van waterdichte stof (1) te doen vervaar digen. Voorts behoort gezorgd te worden, dat ieder soldaat vóór het uitrukken van eene voldoende hoeveelheid eetwaren is voorzien. Het beste zou zijn, dat dit van gouvernementswege geschieddedit zal on vermijdelijk noodig zijn, wanneer de soldaten zich buiten het garni zoen, d. i. in 't bivak of nachtkwartier, bevinden. Het mee te nemen 'yoedingsmiddel moet bij een zoo gering mogelijk volume eene zoo groot mogelijke voedingswaarde bezitten. Mijns inziens eigent zich daartoe het best gedroogd vleesch (dendeng), spek, gedroogde visch of gezouten eieren met brood of ketoepat. Verstrekt men hard brood, dan behooren ook de kookketels te wor den meegenomen. Aldus uitgerust, kan de soldaat het gemakkelijk een geheelen dag volhouden, zonder door honger gekweld te worden. Mijns inziens is dat echter nog niet voldoende. Voor alle expe- ditionnaire troepen toch is het van belang, dat zij in hun be wegingen niet belemmerd worden door den omslachtigen, meer of minder moeilijk te verplaatsen verplegingstrein, maar dan is het ook tevens noodig, dat zij niet afhankelijk zijn van het toeval, of in het vijandelijke land al dan niet voedingsmiddelen in voldoende hoeveelheid te verkrijgen zijn. Het Duitsche legerbestuur heeft het gewicht van deze zaak reeds lang ingezien en pogingen in 't werk gesteld en het doet dit nog om conserven te laten samenstellen, die bij voldoende voedingswaarde zulk een gering volume bezitten, dat ze, zonder den soldaat aanmerkelijk meer te belasten, als individueel voedingsmiddel kunnen dienen. (1) Deze stof is niet duurder dan zeildoek.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 703