682 den soldaat, is de zorg voor de zuiverheid der huid. De mensch ademt niet alleea door mond en neus, maar ook in zeker opzicht door de poriën der huid. Ik wijs hierbij slechts op hetgeen algemeen bekend is, dat menschen van wier huidoppervlakte een bepaald gedeelte verbrand is, waar derhalve de poriën niet meer werken, onder verstikkingsverschijnselen stervendat voorts honden, wier huidoppervlakte men voor een bepaald gedeelte gevernist en op die wijze de poriën kunstmatig verstopt heeft, eveneens tengevolge van ver stikking sterven. Voorts vindt door de hoofdporiën vochtafscheiding plaats en dit nu is een niet te ontberen warmteregulateur voor het verbrandingsproces in het lichaam. Bovendien bestaan in de huid klieren, die eene vettige zelfstandigheid afscheiden, welke de huid leniger maakt. Die vette zelfstandigheid nu is oorzaak dat men voor reiniging der huid met water alleen niet volstaan kandit vloeit, daar de huid vettig is, zonder werking af. Men moet daarvoor zeep ge bruiken, die zich met het vet der huid scheikundig verbindt, welke verbinding in water wordt opgelost. Het doel der huidverzorging nu is, zorg te dragen, dat de klierope- ningen en de poriën open blijven en alzoo hunne functiën kunnen blijven verrichtenvoorts de huid zoodanig te bedekken dat ze tegen afkoeling beschermd is en daarentegen de uitstraling en vochtaf scheiding niet belemmerd worden. Aan deze twee eischen kan men voldoen, aangenomen dat de soldaat eene doelmatige kleeding heeft, door het zuiver houden der huid en van de kleeren, vooral van het ondergoed; en hiervoor nu heeft men weer zeef noodig zooals iedereen iveet. Yolgens de bestaande voorschriften nu moet de soldaat de voor het wasschen vereischte benoodigdheden zelf aankoopen. Reeds voor de vredesgamizoenen vind ik deze regeling ondoelmatig. Hoe echter voldoet deze regeling op expeditie? In den zoo onpractisch mogelijk ingerichten ransel is voor zeep weinig of geen plaats. De soldaat heeft misschien voor de eerste twee of drie dagen zeep bij zich, om zich zelf en zijn ondergoed te reinigen. Daarna moet hij het maar zonder zeep zien te stellen; zijn voorraad is op en de gelegen heid, om hem aan te vullen, ontbreekt. De nadeelen, die voor het individu in kwestie uit gemis aan zeep voortspruiten, zullen een

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 707