686 Bij vervoer per spoor en over zee krijgt hij natuurlijk vrije passage. Behalve de verplichte artikelen kan de waronghouder eene menigte andere zaken ten verkoop aanbieden, die de soldaat te velde noodig heeft, b. v. voedingsmiddelen, gezouten eieren, ketoepat enz. enz. Ik koester de overtuiging dat genoeg lieden zullen te vinden zijn, die een dergelijk contract willen aangaan en ben er tevens zeker van, dat daardoor niet onbelangrijk tot verlichting van het ontberingrijke leven van den soldaat te velde zou worden bijgedragen. Het Roode Kruis tracht ook in dit opzicht den soldaat te helpen. Haar het zou te veel gevergd zijn, indien men aan deze vereeniging de zorg voor tabak, enz. ten behoeve van expeditionnaire troepen geheel alleen wilde overlaten. Ik wil er hier nog op wijzen, dat ik het practischer zou vinden, indien in 't vervolg de verzendingen van Het Roode Kruis niet in massa aan één persoon, zooals b. v. bij de laatste expeditie, aan den de colonne vergezellenden dokter, te adreseeren, maar deze op de plaats van af zending zoodanig in kisten en kolli's te verpakken, dat elk dusdanig pakket het aan iedere compagnie toekomende gedeelte bevat. "Want tegen de distributie in massa door eene enkel persoon in 't bivak of in de marschkwartieren verzetten zich bijna onoverkomelijke bezwaren. En hiermede besluit ik mijn opstel. Wanneer deze regels er toe mochten bijdragen om de ontberingen, die de soldaten op expeditie thans hebben te verduren, te verlichten en hunne verpleging te ver beteren, dan hebben zij hun doel bereikt. Ik ben er zeker van, dat menig lezer, vooral van de oudere troepen officieren, spottend de schouders zal ophalen en van een verwijfd geslacht zal spreken of wel van suikerpopjes, waartoe men de soldaten wil degradeeren. Immers zij weten te vertellen van vermoeienissen, die de haren te berge doen rijzen, welke voor hen niets dan pleiziertochtjes waren; zij prijzen als een zeker middel tegen den honger aan, om den koppel een gat nauwer toe te halen en beweren met een ernstig gezicht, dat eene soep van water en rijst, waarbij het buskruit als zout en een vetkaars als toespijs dienst deed, in hun, d. i. iu den goeden ouden tijd voor eene délicatesse gold. Heel wel, chacun a son goht, maar die oudere heeren zullen mij wel veroorloven, aan het nut van der-

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 711