MEDEDEELINGEN OMTRENT LEGERS EN VLOTEN BUITEN EUROPA. De Noord-Amerikaansche zeemacht in liaar tegenwoordig en toestand. Het is voor ons ongetwijfeld nuttig bekend te zijn met den toe stand der vloten van die mogendheden, welke in de geschiedenis onzer koloniën min of meer eene rol gespeeld hebben of in de toekomst kunnen spelen. Hieronder nemen eene plaats in de Yereenigde Staten van Noord- Amerika, men denke slechts aan het gebeurde even vóór het begin van den Atjeh-oorlog. Niet algemeen bekend is het, in welken hoogst onvoldoenden toestand hunne oorlogsvloot verkeert, zoowel wat aantal als wat type der schepen betreft, en daarom ontleenen wij het volgende voornamelijk aan een belangrijk opstel van Spiridion Gopcevicopgenomen in de Jahrbücher für die deutsche Armee und MarineDecember 1887. Tegenover de groote rol, welke de Marine der Vereenigde Staten in den burgeroorlog gespeeld heeft, steekt de tegenwoordige toestand der zeemacht hoogst ongunstig af. Bij het begin van den burgeroorlog (1861) bezaten de Vereenigde Staten 86 zeewaardige oorlogsschepen, welke vrij aanzienlijke vloot echter ontoereikend bleek, waarop de Noordelijken met verbazing wekkende snelheid hunne zeemacht uitbreidden, zoowel door den bouw van nieuwe schepen als door aankoop en het buitmaken van vaar tuigen der Zuidelijken. De snelle vermeerdering van de vloot der Noordelijken blijkt uit de volgende opgave, waarbij de transportschepen niet in rekening zijn gebracht:

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 713