690 - Het is dan ook niet te verwonderen, dat Chili in den oorlog tegen Peru en Bolivia de Noord-Amerikanen hoonend durfde behandelen. De minister van Marine moest aan het Congres de bedroevende mede- deeling doen, dat men Chili niet kon bedreigen of op andere wijze eenige pressie kon uitoefenen, omdat dit land over drie zeebouwende pantserschepen van groote snelheid, drie kruisers van 13 15.3 mijl vaart en vier torpedobooten beschikte, terwijl de Vereenigde Staten geen enkel zeewaardig pantserschip, één enkelen kruiser van 13 mijl snelheid en slechts twee nagenoeg onbruikbare torpedobooten bezaten. Deze toestanden bewogen eindelijk het Congres, te besluiten tot de vorming eener nieuwe, uit geheel moderne schepen bestaande vloot echter voorloopig slechts in beginsel Hadden nu de Vereenigde Staten, op echt Amerikaansche wijze, in 1881 de vorming der nieuwe vloot met kracht begonnen door eene keuze te doen uit de beste typen der Europeesche oorlogsschepen en deze bij de eerste scheepsbouwmeesters in Europa te doen aanmaken, met geschut van Ivrupp te doen bewapenen en met pantserplaten uit de beste werkplaatsen te doen voorzien, dan hadden zij binnen eenige jaren eene flinke vloot bezeten. Ongetwijfeld konden zij dan op dit oogenblik beschikken over 20 pantserschepeD, b. v. van het type Amiral Baudin (maar de helft kleiner) of Duguesclin (maar met groo- tere snelheid), 60 kruisers van het type Tschao-Jung, Esmeralda Iris, Sfax, Milanenz. en 100 of 200 torpedobooten van het type Yarrow, Thorny croftNormandSchichau, Whiteenz. De hervorming der vloot wordt echter door de Amerikanen op zoo weinig doortastende wijze uitgevoerd, dat men zich vol verba zing afvraagt, of dat dezelfde menschen zijn, die in andere opzichten aan de spits van den vooruitgang staan en wier practische zin spreek woordelijk geworden is. Vóór wij deze hervorming nader bespreken, zullen wij eerst nagaan, over welk materieel der oude vloot men thans nog beschikt. In de officieele opgaven worden eenigszins hoogdravend alle schepen boven de 3000 ton als „oorlogsschepen le klasse" aangeduid, die van 2000 3000 ton worden in de 2e, die van 800 2000 ton in de 3e en die beneden 800 ton in de 4e klasse gerangschikt. De geheele sterkte der oude vloot bedraagt thans:

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 715