MEDEDEEL1NGEN OMTRENT DE INFANTERIE-BEWAPE- NING VAN YERSCHILLENDE LEGERS. Onder dit hoofd zal van tijd tot tijd het een en ander worden medegedeeld omtrent de vorderingen op dit gebied bij vreemde legers. In het April-nummer van dit tijdschrift heb ik eenige bijzonder heden uit Heblers „Das kleinste Kaliber" vermeld; na de voltooiing van dat werk heeft de professor zijne belangrijke proeven met on verdroten ijver voortgezet en het zal daarom niemand behoeven te verwonderen, als de tijdschriften binnen eenige maanden een „eerste „vervolg" aankondigen. Van die proeven ik mag het om der volledig heids wille niet onvermeld latenis intusscheu reeds het volgende bekend geworden. Met eene samengeperste lading, bestaande uit korrels van groote dichtheid, afkomstig uit de fabriek Rönsahl (Westfalen) zoo meld de de Revue Mil. Beige zijn de beste resultaten verkregen. Ook is het middel gevonden (de methode echter niet vermeld) om het bus kruit te comprimeeren in eene, uit één stuk bestaande, huls, die niet temin 40 a 50 malen gebruikt zou kunnen worden. Ofschoon de berichten aanvankelijk niet eenstemmig luidden, kon men later toch met zekerheid vermelden, dat Lorenz geheel heeft afgezien van de stalen hulzen, omdat de fabricage in het groot te veel bezwaren medebrengt; hij bezigt thans eene soort van gehard messingdat het staal in elasticiteit nagenoeg evenaardt; evenals ten onzent het geval is, wordt ook de Lorenz-huls gevernist om inwerking van het bus kruit op het hulsmetaal en omgekeerd tegen te gaan. De vorm van het projectiel is belangrijk gewijzigd (zie fig. XV). Van achteren is het ter lengte van 5 mM. zuiver cylindervormig en heeft het eene middellijn van 7.72 mM., daarna neemt het over eene lengte van 3 mM. sterk in dikte af, waardoor ontstaat eene soort van overgangskegel tot het voorste langere deel, dat eene zwak-ke-

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 724