700 gelvormige gedaante bezit en in een ogiefvormige, afgeplatte punt van ruina 7 mM. grootste middellijn eindigt. De wrijving van den kogel langs den zielwand wordt op die wijze betrekkelijk zeer gering de geleiding is niettemin voldoende, zelfs in een eenigszins verwijden loop; de vernikkelde, stalen mantel omgeeft het projectiel op de reeds vroeger beschreven manier. Yan den geijkten cylindro-ogivalen vorm is dus afgeweken. Voorts is de lading van 5.4 op 5.2 G. teruggebracht en de aan- vangssnelheid (bij het verlaten der monding) tot 591 M. De ge wichten bedragen nu: Huls met ontstekingsmiddel13.9 G. Gecomprimeerde lading5.2 G. Kogel met vernikkelden stalen mantel14.6 G. Vet0.1 G. Totaal patroongewicht33.8 G. Frankrijk. Teu opzichte van het nieuwe repeteergeweer van klei ner kaliber, stelsel Lebel, wordt door de Franschen groote geheim zinnigheid betracht. Elk regiment zegt de Speet. Mil. heeft een honderdtal exemplaren, die zorgvuldig in een magazijn opgesloten en alleen te voorschijn gehaald worden, om de officieren, het kader en de minderen te onderrichten in de samenstelling, de werking en het onderhoud. Het bericht, dat een Fransch schildwacht nabij het kamp van Chalons door een Duitscher aangerand en van zijn Lebel-geweer beroofd zou zijn, moet, in verband met het vorenstaande, dan ook als geheel onwaar worden beschouwd. De geheimzinnige behandeling dezer zaak doet denken aan de mitrailleuses van 1870, die de sterk gespannen verwachtingen ernstig teleurstelden, waarvan de aanleiding niet alleen in de onvoldoende werking van het mechanisme gezocht moet worden, maar ook in de omstandigheid, dat de bedieningsmanschappen en zelfs de officieren tijdens het uitbreken van den oorlog zóó slecht op de hoogte waren van de behandeling van dit verborgen gehouden schietwerktuig, dat zij gedurende den krijg op rustdagen of bij andere geschikte ge legenheden nog hun eerste onderricht moesten ontvangen. In de lente dezes jaars zullen 200.000 man van de lichtingen

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 725