- 701 1879 en 1881 onder de wapenen komen, om gedurende veertien dagen in de behandeling van en het vuren met het Lebel-geweer geoefend te worden. Waartoe dus die geheimzinnigheid? „Pendant combien de temps encore ce système d'incompréhensible ^cachotterie doit-il durer?" roept de Spectateur verontwaardigd uit. De Allg. Mil. Zeitung, die zich steeds beijvert, de in buitenlandsche tijdschriften voorkomende belangrijkste nieuwstijdingen, tot een goed geheel verzameld, onder de oogen zijner lezers te brengen, heeft m- tusschen reeds eenige gewichtige gegevens weten te bemachtigen om trent het nieuwe Fransche infanteriewapen, welke gegevens ik hier onder laat volgen. De lengte van het wapen is normaal, het kaliber 8 mM. en de trekkenspoed 25 cM. De kogel is in een mantel van harder metaal gewikkeld (waarvan de basis nikkel is), heeft een gewicht van 15 G. en wordt voortgedreven door eene progressief werkende lading (1); de aanvangssnelheid ligt tusschen 600 en 700 M. (2); de maximum bestreken ruimte bedraagt voor infanterie 500 en voor cavalerie 600 M. De vizieriudeeling loopt tot 2000 M. Hel geweer weegt slechts vier kilogram. Tot dit geringe gewicht heeft men kunnen afdalen, voor namelijk door de metaaldikte van den loop tot een minimum teiug te brengen; de progressief werkende gasdruk toch vordert een veel geiinger weerstandsvermogen dan de druk, die b. v. in ons geweer plotseling ontstaat. De sluittoestel is een grendeltype, maar het ondereind van het staartstuk heeft (in den geest van het Zwitsersche Yetterli) een kastvormig verloop, zoodat de lade uit twee deelen be staat. De sluittoestel heeft overigens twee belangrijke voordeelen, waardoor hij b. v. boven dien van ons geweer uitmunt, namelijk 1°. Horizontale beweging, waarmede men bedoelt, dat de grendel bij het openen en sluiten des loops zonder draaiing recht voor- en achterwaarts bewogen wordt. 2°. Het zoodanig opvangen van den terugstoot, dat zijne resultante voortgeplant wordt in eene richting gelegen in het verticale vlak dei aslijn, zoadat geen zijdelingsche afwijkingen ontstaan. Hiertoe zijn aan het vooreind van den afsluiter op symmetrische wijze twee nok- (1) Zie hieromtrent blz. 462 en 469 van het April-nummer van dit tijdschrift. (2) Volgens vroegere opgave yan den Speet. Mil. bedroeg zij 620 M,

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 726