702 ken bevestigd, die bij gesloten loop in twee verdiepingen van den bak grijpen. Beide vorengenoemde zaken zijn echter niet nieuw. De horizontale beweging (zoogenaamd) vond reeds toepassing bij een in 1885 door den ingenieur Mannlicher aangeboden model en het sub 2 beschreven voordeel was reeds sedert jaren, alhoewel op eenigszins andere wijze, het eigendom van het Zwitsersche Vet- terli-geweer. Het repeteermechanisme bestaat uit een in de voorlade gelegen ma gazijn voor 8 patronen en is overigens geheel vervaardigd naar het denkbeeld van Von Kropatschek, dat o. a. bij het Frausche marine geweer reeds eenigen tijd geleden toegepast is geworden en ook in Nederland aan eene beproeving onderworpen werd. De terugstoot is nagenoeg onmerkbaar. De bajonet is vierkant en zeer lichtop geplant, komt zij benedenwaarts van den loop in do richting der lade te liggen. De soldaat voert thans 30 der lichtere patronen meer mede dan vroeger. Vermoedelijk zal het geheele leger in de lente dezes jaars met het nieuwe geweer bewapend zijn. Zooals reeds gezegd werd, kenmerkt de lading zich door hare pro gressieve werkingbovendien geeft zij om zoo te zeggen geen rook. De samenstelling wordt stipt geheim gehouden en is slechts bekend aan den uitvinder, den ingenieur Vieilleen enkele hooggeplaatste officieren. Ofschoon de Pranschen er op aandringen, dat een ieder, die zich schuldig maakt aan het verkoopen van de nieuwe patronen aan buiten landers, als verrader beschouwd en ernstig gestraft worde, zoo begrijpen zij toch zeer goed, dat het niet mogelijk zal zijn, zulks geheel te beletten. Maar, al bezit men die patroon en al slaagt men er in de lading nauwkeurig scheikundig te ontleden,, daarom kent men de samenstellende bestanddeelen nog niet van het nieuwe voortdrijvings- middel. (1) Duitschland. In dit keizerrijkzegt de Speet. Mil.is men druk bezig met het zoeken naar een geweer van minimum kaliber en een (1). Het zou, naar zeggen van de Allg. Mil. Zeitung, collodium en schietkatoen zijn; de juistheid dezer mededeeling mag ten sterkste betwyfeld worden, wegens de brisante werking van zulk een springmiddel.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 727