59 voorwaarde, dat de officier gemist moet kunnen worden, van volle kracht. In 1887 is eene nieuwe regeling ingevoerd, waarbij de aan spraken op verlof niet langer erkend worden, doch die daarentegen toestaat, furlough te verleenen ook na kortere termijnen dan de boven genoemde, mits de belangen van den dienst zich niet daartegen ver zetten; de verlofstraktementen hangen hierbij af van den diensttijd. De officieren moesten opgeven, of zij zich aan de oude of aan de nieuwe regelen wenschten te houden. De beginselen van beide verlofreglementen zijn in groote trekken a. Veel verlof te verleenen, zoowel binnenlandsch als buitenlandsch, omdat het voor den Europeaan, van wien zware diensten in tropische gewesten gevorderd worden, noodzakelijk is, na een verblijf van eenige jaren zijn krachten in het moederland te gaan herstellen óf wel dikwijls een paar maanden in een koel berg klimaat van Indië door te brengen, en dit den staat op den duur voor- deeliger uitkomt door het behoud der gezondheid van zijn dienaren. b. Korte verloven naar Europa, Australië enz. zijn voldoende; als de dienst dit eischt, wordt het furlough meermalen tot 6 maan den beperkt, ook bij verloven wegens ziekte en na verwonding. c. De verlofganger wordt in zijn rang niet, in zijne betrekking slechts tijdelijk vervangenhij krijgt boven het traktement, waarop zijn rang of zijn diensttijd hem bij verloven aanspraak geven, de helft der toelage, aan de eventueel door hem vervulde betrekking verbondende tijdelijke vervanger geniet de andere helft. d. De verlofstraktementen zijn ruim, doch de verlofganger moet zelf al zijn reiskosten betalen, behalve bij verloven wegens ziekte, waarbij vrije overtocht, doch slechts voor de reis naar Eugeland, genoten wordt. Indien transportschepen de uit- of thuisreis ma ken, kunnen verlofgangers daarvan kosteloos gebruik maken, doch hebben alsdan voor hunne voeding te betalen. e. De belangen van den dienst beheerschen geheel de inwilliging van aanvragen om verlof, dat steeds eene gunst blijft. De voordeelen, aan dit stelsel verbonden, blijken bij een bezoek aan Britsch-Indië duidelijk. De gelegenheid, na een niet te lang verblijf in Indië, buitenslands lichamelijk en geestelijk frissche krach-

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 72