705 De escouade-patronenzakken gelijken op ransels en worden ten getale van 16 bij elke compagnie in verantwoording opgenomen. Zoo dra het gevecht begint of zoo mogelijk vóór het begin der actie begeeft zich van elke escouade één man naar de bataljonspatroonkar, legt zijn ransel op de kar en neemt in plaats daarvan een patronenzak daaruit, waarop hij naar zijne escouade terugkeert. Omtrent den bij den man aanwezigen voorraad zegt de Allg. Mil. Zeitung het volgende: 48 patronen (6 pakjes van 8) worden in den ransel gepakt; de overige 48 in twee patroontasschen, die, ter weerszijden van de gordelplaat, door middel van eene lis met knoop, aan den gordel bevestigd zijn en wel zoodanig, dat de schutter, als hjj b. v. in liggende houding vuren moet, ze in een oogwenk losmaken en naast zijn geweer neerleggen kanin de rechtsche tasch liggen (los) 24 patronen en in de linksche 6 pakjes, elk van 4, die uitsluitend voor het repe teergeweer bestemd zijn. Behalve de gewone patronen worden in bijzondere gevallen ook kartetspatronen uitgereikt, die eene ladiDg van 3 G. en 9 kleine cylindervormige kogeltjes bevatten. (1) Nederland. liet is thans een feit, dat bijna alle Europeesche mogendheden hunne infanterie van een repeteergeweer hebben voor zien of op het punt staan zulks te doenja, zelfs China heeft zulk een vuurwapen (stelsel Lee). Daarom mag men met dankbaarheid het verschijnsel begroeten, dat ook in Nederland in dit opzicht zulk eene groote voortvarendheid aan den dag wordt gelegd. Zooals de Nederlandsche bladen meldden, zijn de naar Mannlicher en Yitali ge wijzigde Beaumont-geweren aan de Grenadiers en Jagers, het 6e en het 8e Regiment Infanterie in beproeving gegevende proeven zullen gehouden worden in de garnizoenen 's Gravenhage, Breda en Arnhem, om de Divisiegeneraals en de Regimentscommandanten zooveel mogelijk in de gelegenheid te stellen, ze bij te wonenook zou men de voordeelen van het Vitali met die van het Mannlicher hebben (1) Het kan zijn nut hebben, hier te vermelden, dat niet alleen de Infanterie, maar ook de andere wapens van het repeteermechanisme Yitali zijn voorzien. Zoo heeft de Genie een repeteergeweer met sabelbajonet gelijk aan dat der Infanterie; de Lan- ciers, de Cheveaux-légers en de Vestingartillerie hebben repeteerkarabijnen, die ook aan de Bergartillerie ten getale van 24 stuks per batterp worden verstrekt,

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 730