706 weten te vereenigen, waaruit een nog beter type ontstaan zon zijn, dat thans mede aan de practijk getoetst zou worden. In het Nieuws van den Dag (maileditie) werden de beide eerstbedoelde types be schreven, terwijl eenige ruwe schetsen daaraan waren toegevoegd, die den lezer een goed algemeen begrip verschaften van de werking der mechanismen. Ware ik in het bezit van goede, gedetailleerde teekeningen der drie genoemde stelsels, dan zou ik mij thans in de aangename gelegenheid zien, de lezers van dit tijdschrift omtrent de verschillende bijzonderheden nauwkeurig in te lichtenmisschien zal die gelegenheid zich later voordoen. (1) Onwillekeurig rijst de vraag„Waarom heeft Nederland, nu het toch „tot transformatie der infanteriebewapening overgaat, maar niet in „eens den grooten stap gedaan en een repeteergeweer van kleiner kaliber „aangenomen?'' In Frankrijk, Oostenrijk en Portugal heeft men immers reeds zulk een wapenTurkije heeft reeds lang geleden zulke repeteer geweren (en ook karabijnen) besteld, Denemerken wacht slechts op de beslissing in hoogste ressort, Engeland heeft vermoedelijk reeds een besluit genomen en Duitschland legt zich met inspanning op het vin den eener goede buskruitsoort toe, ja is misschien reeds in stilte bezig duizenden dier vuurwapens te fabriceeren Het antwoord op deze vraag wordt door den kapitein der Neder- landsche Infanterie Brender ci Brandis, die zich in de laatste jaren op dit gebied zooveel naam heeft gemaakt, volgen derwijze gegeven „Het Fransche geweer 8 mM. met zijn nieuw buskruit, dat met „den meesten spoed wordt aangemaakt, is nog niet bekend. Wij zijn „dus niet gerechtigd met beslistheid te zeggen, dat het klein-kaliber- „vraagstuk door het nieuw Fransche buskruit nog niet tot oplossing „is gebracht. Wel echter moet bij het ontvangen van berichten omtrent „het leger uit Frankrijk steeds rekening worden gehouden met de „reclame der Fransche pers, want wij hebben o. a. ondervonden, dat (1) Het schijnt mij niet overbodig toe, melding te maken van het feit, dat do Militaire School sedert eenige dagen in het bezit is van eenige repeteergeweren, t. w.: Vetterlimodel ea/81, Zwitsersche Infanterie; Gras-Kr opat schele, model 1878, Fransche Marine; Beaionont-Kropatschelebeproefd in Nederland en Jarmannin beproeving in Zweden-Noorwegen; voorts een repeteerraagazijn (eigenlijk repeteerpakje) Lee Chineesche Infanterie, en een snellader KrnkaRussische Infanterie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 731