69 en 2 Luitenantsgedetacheerd van de Infanterie Transportdienst: 1 Luitenant, gedetacheerd van de Cavalerie; Geneeskundige dienst: 1 Brigade surgeon en 10 surgeon-majors en surgeons. De staf der 3e brigade bevatte dus 6 gedetacheerde officieren, het geen naar dezen maatstaf voor de zes brigades een getal van 36, en met die van het hoofdkwartier 65 maakt, van welke de korpsen tijdelijk afstand moesten doen. Rekent men hierbij nog, dat, afgescheiden van de bovenaangegeven organisatie, voor sommige diensten tijdelijk officieren moesten worden aangewezen, zooals ik o. a. bij de 3e brigade een tweeden officier zag toegevoegd aan het transportwezen en eenige officieren belast zag met het bevel over detachementen Bereden Infanterie, dan behoeft het geen be toog, dat eene zoodanige regeling bij eene algemeene mobilisatie ten eene- male onvoldoende zal blijken. Hoezeer ik dan ook de voordeelen erken van de doelmatige verdeeling van arbeid en o. a. de Intendance, losgemaakt van de zorg voor kleeding en betaling van traktementen en soldijen, als een zeer goeden tak van dienst leerde kennen, geloof ik dat het Britsch-Indi- sche leger dringend behoefte heeft aan eene blijvende organisatie en eene veel ruimere formatie van al die staven en diensten bij de divisiën en brigades, waarin het in vredestijd is verdeeld, zoowel om in de behoeften van eene te mobiliseeren expeditionnaire macht te voorzien zonder plundering der Infanterie- en Cavalerie-regimenten, als ook vooral om te voorkomen, dat bij een oorlog tegen eene Europeesche krijgsmacht meerdere takken van dienst, door gebrek aan personeel, te kort schieten in hetgeen van hen moet geëischt worden. Stafdienst. De dienst van den Generalen staf is in Britsch-Indië verdeeld onder twee hoofdafdeelingen, het Adjutant-General's en het Quarter master-General's Departmentwaartoe ook de Intelligence Branch behoort. In het algemeen omvat de dienst van het Adjutant- General's Department meer de adjudantuur en als zoodanig: perso- neele zaken, sterktecijfers, oefeningen, discipline, enz. terwijl het Quartermaster-General's Department den stafdienst in engeren zin behandelt, nl. dislocatie, legering en beweging van troepen, gevechten,

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 82