70 kampen en kantonnementen, gemeenschapsmiddelen en meer be paald tot den werkkring der Intelligence Branch behoorende terreinkennisland- en volkenkunde en kondschapsdienst. Dikwijls zijn die functiën in denzelfden persoon vereenigd; waar echter verschillende personen voor beide takken van den stafdienst zijn aangewezen, staan zij beiden rechtstreeks onder den commandeeren den officier en verrichten zij te zamen de werkzaamhedenin het Nederlandsch-Indische leger tot de attributen van den chef van den staf bij eene expeditionnaire macht of in eene militaire afdeeling behoorende. De brigade-majors bij de brigades ia Opper-Burma behandelden de zaken, hierboven als de werkzaamheden vau Adjutant-Generals Department aangegeven, terwijl de eigenlijke stafdienst grootendeels aan den Deputy-Assistant-Adjutant and Quartermaster-General ten deel viel. Als gevolg hiervan voerde de eerste meer bepaald de correspondentie in de brigade, de tweede die met het hoofdkwartier en de andere brigades. De brigade-commandant liet zich bij de excursiën steeds door een van beide stafofficieren vergezellen en deze verrichtte dan bij de colonne, evenals de achterblijvende in het hoofdkwartier der bri gade, alle stafwerkzaamhedèn. Onder den brigadestaf stond de transportdienst, die geheel van de Intendance afgescheiden was. De Intendant verhield zich rechtstreeks tot den Brigade-commandant. Verder behoorden tot de werkzaamheden der stafofficieren het ver zamelen van kennis omtrent land en volk en de kondschapsdienst, waartoe in Opper-Burma uit den aard der zaak de tusschenkomst der civiele ambtenaren werd ingeroepen. Het verdient evenwel ver melding dat door de zorg van den staf op ruime schaal tolken aan alle korps-, post- en colonnecommandanten en eveneens steeds gidsen en, waar noodig of nuttig, berichtgevers werden toegevoegd. Wat de terreinopname betreft, zoo werkten in Opper-Burma twee ver schillende diensttakken met de meeste vrucht samen. De Survey of India, een tak van civielen dienst, waarbij tal van officieren werkzaam zijn en waardoor de geheele triangulatie en topographische opname van Britsch- Indië wordt uitgevoerd, had een chef bij het hoofdkwartier te Mandalay (kapitein) en verder een luitenant en de noodige burgeropnemers over de

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 83