72 landsche militaire opnemers, die hij onder zich had, uit, voornamelijk tot de opname van wegen, waarvan goede schetsen voor de voorge nomen operatiën noodig waren, en verder tot verbetering van vluchtige schetsen, enz.; deze opname geschiedde met meetketting en planchet. Op marsch verrichtte hij zelf de vluchtige opname der gevolgde wegen met behulp van eene goede zakboussole en het schatten der afgelegde afstanden door het in rekening brengen van tijd en marschsnelheid azimuths van kenbare heuveltoppen en dorpen, richtingen van rivieren, enz. werden met behulp der Smalcalder-boussole bepaald. Hij verzamelde de schetsen van andere colonnes, patrouilles en posten, welke op gelijke wijze vervaardigd waren, en verder de Inlandsche kaarten, welke grootendeels door de inwoners waren samengesteld naar hetgeen zij zich van gevolgde wegen en rivieren herinnerden, maar die toch voor het bepalen der plaats van dorpen, rivierover gangen, enz. eene zekere waarde hadden. Uit al deze gegevens, voor zoover zij vertrouwbaar waren gebleken, is bij de 3e brigade samengesteld eene Map of Northern portion 3rd Brigadeop de schaal van 1 inch 2 miles, welke de beste tot nu toe vervaardigde partieele kaart is. Wat verder den dienst van den Aide-de-camp betreft, zoo was deze uitsluitend persoonlijk adjudant en ordonnans-officier van den brigade commandant. Eindelijk behoorden nog tot den stafdienst de optische lelegraphie en het toezicht op de wegen en posten, waartoe twee kapiteins bij de 3° brigade gedetacheerd waren. Over beide zaken nog enkele opmerkingen. De optische telegraphie vindt zeer uitgebreide toepassing en is uiterst nuttig, waarbij echter in het oog gehouden moet worden, dat de vrij open, veelal heuvelachtige terreinen, zoowel in Burma als in Yóór- Indië en op de grenzen daarvan, deze wijze van seinen zeer begunstigen. Eene volledige beschrijving van dezen diensttak zal worden aangetrof fen in de Manual of instruction in army signalling 1886. In de toepas sing zag ik in Burma de algemeen verspreide heliograaf.en het seinen met zakdoeken en bovendien eenige der overige seinmiddelen als lantaarns en vlaggen. Ook in Yóór-Indië zag ik verschillende gar-

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 85