73 nizoenen in de bergen, door middel der heliograaf met elkander in gemeenschap gebracht. De heliograaf kan in Burma, waar de lucht zelden geheel helder is, tot op 40 Engelsche mijlen gebruikt wordenoveral bestond deze gemeenschap op de verschillende heuveltoppen en onder anderen bij hst uitrukken de Shan-colonne werd zij onmiddellijk tot stand gebracht. Het instrument verschilde slechts in geringe details van het te Atjeh gebruikte (zie Indisch Militair Tijdschrift 1886, le deel, blz. 455). In deze en andere wijzen van seinen met behulp van instrumenten worden bijzondere manschappen geoelend, die eene sein-afdeeling in de brigade vormen onder den hiermede belasten officier, die tevens heeft te zorgen voor den bouw en het onderhoud der seinstations. Het seinen met eenvoudiger middelen, als vlaggen, zakdoeken, enz. wordt in alle korpsen aan geschikte manschappen onderwezen, die den naam van signaller dragen en wier aantal somtijds tot 50 per regiment bedraagt. Deze eenvoudige hulpmiddelen behooren tot de uitrusting der korpsen. Evenals bij de instrumenten geschiedt ook hier het seinen steeds met het Morse-alphabetwaar ik het bij deoperatiën zag toegepast, bleek het mij hoogst eenvoudig, goed onderwezen en zeer nuttig te zijn; door lange en korte zwaaién met zakdoeken, aan een geweer gebonden, werden de strepen en punten van het Morse-alphabet goed zichtbaar op afstanden van 1 kilometer en zeer snel overgebracht. De commandant der wegen road-commandantis belast met het inspecteeren van alle wegen en posten in de brigade, waartoe hij met een escorte Cavalerie of Bereden Infanterie voortdurend op marscb is. Hij geeft kennis aan den Brigade-commandant van d-m toestand van gemeenschapsmiddelenveiligheid en voorraden der versterkte posten, doch heeft geene bemoeienis met het bevel over de troepen en de versterkingen. Formatiedjfers. Aanvulling cler expeditionnaire macht. Aan vulling der korpsen in het algemeen. In de bijlagen L, M, N, O, P, Q en R zijn opgenomen de formatie- cijfers der Britsche en Inlandsche regimenten Infanlerie en Cavalerie, der batterijen Artillerie en der compagnieën Sappeurs en Mineurs. Weinig belangrijke verschillen in de formatie van enkele korpsen

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 86