238 Deze uitstekende maatregel stelde mij natuurlijk in de gelegenheid nauwkeurig na te gaan, waarop ieder minder militair recht had en te maken dat hem te dien opzichte niets te kort gedaan werd. Zoodra ik dus een weinig uit de drukte was en wij goed en wel onder stoom waren, zette ik mij op mijn gemak neder om het bovenbedoeld boekje eens door te lezen. Al dadelijk viel het mij op dat het tarief voor de voeding van de passagiers tweede klasse zeer ruim en goed is en ook omtrent de ligging idets aan te merken valt. Men heeft wel eens de opmerking gemaakt, dat het onbillijk is dat alle onderofficieren, zelfs opzichters van den topographischen dienst en van de genie, die ruime traktementen hebben, in de 2" klasse moeten reizen, terwijl dikwijls veel minder gesalarieerde burgeramb tenaren recht hebben om als eerste klasse passagiers vervoerd te worden. In verband hiermede wilde men dan ook hebben dat sommige categorieën van onderofficieren ook het recht zouden hebben als pas sagiers eerste klasse te reizen. Wat de onbillijkheid betreft, ben ik het hiermede volkomen eens, maar ik kan mij niet vereenigen met de wijze waarop men deze onbillijkheid wilde wegnemen. Zoowel de ligging als de voeding van de passagiers 2° klasse toch is zeer goed en volstrekt niet be neden de gewone levenswijze van een onderofficier, zelfs van de hoogste categorie. Bovendien zou het geen pas geven en soms tot anti-dis ciplinaire handelingen kunnen leiden, wanneer niet alleen subalterne, maar zelfs hoofdofficieren gedurende eenige dagen dezelfde tafel en hetzelfde dek met onderofficieren deelden. De fout schuilt m. i. eer daarin, dat men alle burgerambtenaren, van welke positie ook, eerste klasse laat reizen. Dit is volstrekt niet noodig, en dat er onder bedoelde personen individuen voorkomen, die in het geheel niet thuis behooren in het gezelschap, waarin zij plotseling geplaatst worden, zullen velen inet mij kunnen getuigen. Yolgens mijne bescheiden meening zouden alle burgeiambtenaren, die vrije geneeskundige behandeling, dus minder dan 150 gulden 's maands inkomen hebben, gevoegelijk als 2e klasse passagier vervoerd kunneu worden. Dit zou goedkooper voor het gouvernement en on getwijfeld aangenamer voor alle partijen zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 263