297 - Wellicht dat wij met een chef van het wapen der infanterie en eene schiet school (beide nog en herbe in dat opzicht betere tijden te gemoet gaan. Ons Indisch Beaumont-geweer, dat reeds thans niet onbelangrijk in uit werking bij het tegenwoordige Nederlandsche model achterstaat, zal met het nu ontworpene in 't geheel niet meer in vergelijking kunnen komen. De vrees bestaat dus dat, in tegenstelling met de Oostenrijkers van Na poleons tijd, die immer slechts une idéé en retard waren, wij op het ge bied der infanterie-bewapening eerlang deux idéés en retard zullen zijn. Keuring van boter. In de Algemeene Voorwaarden voor de levering van levensmiddelen enz. ten behoeve van het Departement van Oorlog in Nederlandsch- Indië (blz. 58 der A. O. N°. 58 van 1886) zijn de eischen omschreven, welke men aan het artikel „boter" moet stellen, nlgeen kunstboter, voorts onvervalscht en van goeden smaak en reuk. Deze eischen zijn zeer duidelijk, maar, of zij in de practijk kunnen toegepast worden, is eene andere vraag. Kunstboter is dus positief van de levering uitgesloten; ook natuur boter, vermengd met kunstboter of vervalscht met krijt, gips, aluin, chromaatgeel enz., mag niet geleverd worden; bovendien moet de boter zijn van goeden smaak en reuk. Goed bereide kunstboter is soms niet van natuurboter te onder scheiden. In 1881 werd op eene in Engeland gehouden Landbouwtentoonstelling kunstboter als natuurboter bekroond en wel met den tweeden prijs. De inzender maakte de jury opmerkzaam dat het „margarineboter" was en dat hij die als eene aardigheid had ingezonden. De eenmaal toege kende prijs bleef echter gehandhaafd, omdat, volgens het oordeel der jury, het kunstproduct zóó voortreffelijk was en de natuurboter soorten zóó nabij kwam, dat de inzender daarvoor wel eene onderscheiding verdiende. (1) Dat kunstboter meermalen voor natuurboter verkocht wordt, zal wel geen nader betoog behoeven. Vervalschingen van boter met de hierboven genoemde bestanddeelen komen in de werkelijkheid niet zooveel voor als wel wordt opgegeven. (2) Yermenging van natuurboter met kunstboter vindt daartegen meer plaats. (1) Seherzer, Das wirthschaftliehe Leben der Völker. (2) R. J. Opwijrda, Vervalsching van levensmiddelen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 322