GROOTE MANOEUVRES. Nu het vooruitzicht bestaat dat over enkele maanden ook bij ons, in navolging van hetgeen sinds eenige jaren bij de Europeesche legers en sedert kort ook bij het Britsch-Indische leger geschiedde, zoogenaamde groote manoeuvres zullen worden gehouden, zal het velen, die de uitgebreide militaire literatuur over dat onderwerp niet altijd hebben kunnen volgen, vermoedelijk niet onwelkom zijn, daarover weder eens in algemeenen zin georiënteerd te worden. In de volgende bladzijden wordt om die reden het een en ander medegedeeld over het ontstaan en het doel van die manoeuvres en de wijze waarop zij in groote trekken worden gehouden. Het houden van groote manoeuvres is nog niet gedurende zeer langen tijd algemeen in zwang. Alleen in Pruisen hield men die oefeningen ongeveer op den tegenwoordigen voet reeds sedert het jaar 1822; de overige mogendheden pasten het systeem toe van oefeniugskampen, in welke kampen, gedurende het gunstige jaarge tijde, groote troepenafdeelingen, hetzij van een enkel wapen, hetzij samengesteld uit verschillende wapens, werden gelegerd en geoefend. De kampen van Chalons in Frankrijk, van Aldershot in Engeland, van Beverloo in België en van Zeist, later van Milligen, in Neder land, zijn in dat opzicht algemeen bekend. De oefeningen in zulk een kamp kunnen natuurlijk moeielijk het zelfde nut opleveren als de manoeuvres op een vrij gekozen of onbe kend terrein. „Een kamp zegt kolonel Dommers(l), een bevoegd beoordeelaar die zoowel kampen als manoeuvres herhaalde malen in verschillende functiën bijwoonde een kamp is niets meer dan eene exercitieplaats op groote schaal, waar de troepen, die er geoefend worden tevens verblijf houden. Eene zoodanige legerplaats is niet meer dan een gro^'''* garnizoensplaats op een afgelegen terrein. Alles Dl. I, 1888. (1) Mil. Speot. jaarg. 1875. 20

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 326