HET KLEINSTE KALIBER. Niettegenstaande de telegraaf telkens opnieuw bericht, dat de Europeesche vorsten en hooge Regeeringspersonen de toekomst met vertrouwen tegemoet zien en elkander de meest vredelievende verze keringen geven, wijst toch de voortdurende versterking der levende en doode strijdmiddelen op vrees voor oorlog en meermalen wordt door bevoegde schrijvers de meening uitgesproken, dat de losbar sting van de groote donderwolk als het ware elk oogenblik verbeid kan worden en zich niet alleen tot Europa bepalen, maar ook el ders hare vernielende werking zal uitoefenen. Het is alsof slechts afgewacht wordt het moment, waarop één of meer rijken, door overwicht van militaire kracht daartoe in staat gesteld, met gun stig vooruitzicht de politieke banden vaneen zullen kunnen rijten- Evenals altijd zullen ook dan de moreele waarde van den troep, de kennis en de geestkracht der aanvoerders, de hoofdmomenten uitma ken der militaire kracht, maar onder de werktuigen, waardoor zij zich gevoelen doet, zal - zooals de Krijgsgeschiedenis duidelijk aantoont— het Infanteriegeweer, zoo niet het luidste, dan toch het machtigste woord meespreken tot beslissing van den vernielingsstrijd. Tallooze pogingen heeft men in de laatste jaren aangewend om dat handvuurwapen tot een zeer hoogen trap van volmaking te brengen en de vernuftigste uitvindingen volgden elkaar met snelheid op. Wel beseffende, dat het zwaartepunt der militaire kracht in de infanterie ligt en dus wat de wapening betreft een uitmun tend infanteriegeweer het eerste en voornaamste is, waarvoor eene regeenng behoort te zorgen, spannen alle mogendheden zich eenpa rig in, om door nauwkeurige proefneming op ruime schaal uit de ettelijke soorten de beste en bruikbaarste te kiezen. Langdurig zijn de overwegingen, die der beslissing voorafgaan, want niet alleen blijken de schoone loftuitingen, die de fabrikant over zijn maaksel

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 477