472 ook het naar Massowah uitgerukt Italiaansch expeditiekorps daarvan voorzien. Alleen door proeven is het uit te maken, of zij ook bij Heblers geweer toegepast kunnen wordenbij guustigen uitslag zou men zich in staat zien op korten afstand het trefferprocent belangrijk te vermeerderen. Eene zaak van gansch andereu aard is de verhooging der vuur snel heid door middel van een repeteermechanisme; toch hangt zij zeer nauw samen met het in dit opstel besproken onderwerp, want het is niet denkbaar, dat ons toekomstig kleinst-kaliber geweer, niet tevens een repeteerwapen zou wezen. Zonder twijfel is het in de tegen woordige tijdsomstandigheden van groot belang eens na te gaan, in hoeverre onze infanterie behoefte heeft aan zoodanig mechanisme en aan welke eischen het zou moeten voldoen. Ook de quaestiën van de bajonet, de richtmiddelen en het benutten vau den terugstoot verdienen, met het oog op de toekomstige aan schaffing van een nieuw geweer, besproken te worden. Het is echter mijne bedoeling niet thans over die punten het een en ander op te merkenik hoop intusschen later in de gelegenheid te zijn daarover 'ets mede te deelen. Ten slotte zij het mij vergund, de schoone woorden aan te halen, waarmede de „Oberst-Lieutenant R. Wille" zijn werk „Ueber die „Bewaffnung der Feld-Artillerie" aanving „Nicht in den Waffen liegt der Sieg, sondern in den Truppen. „Nicht die grössere oder geringere technische Vollenduug der todten „Werkzeuge giebt die Entscheidung, sondern der Geist, der moralische „Werth uud die Führung der Heere. „Darin liegt indess selbstredeud nicht der mindeste Grund, die „Bewaffnung zu vernachlassigen. Gute Waffen bilden unstieitig ein „sehr wirksames Hülfsmittel zum Siege und lassen den Sieger sein „Ziel mit geringeren Opferu erreichen. Deshalb muss jeder Heeres- „Organismus danach streben, stets die relativ besten Waffen zu „haben. Dazu ist es aber offenbar vor allem unerlasslich iiber die „Bewaffnung der andern Staaten, ihre Vorzüge und Nachtheile genau „unterrichtet zu sein." W. J. C. Creutz Lechleitner.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 497